The Odyssey rikkoi USA:n isoimman teatteriketjun ennätykset jo ennen ensi-iltaa

AMC:n verkkokauppa kaatui torstaina, kun premium-liput tulivat myyntiin.

Julkaistu:

Christopher Nolanin uusi elokuva The Odyssey on rikkonut AMC-teatteriketjun ennätyksiä jo ennen ensi-iltaansa.

Elokuvan premium-näytösten ensimmäisen päivän ennakkolipunmyynti teki parhaan tuloksen sitten vuoden 2022. Luvut ovat niin kovia, että ne päihittävät jopa useiden suurten elokuvien tavallisten avauspäivän tulokset. Vain AMC:n itse levittämät Taylor Swift– ja Beyoncé -konserttielokuvat ovat myyneet paremmin ensimmäisenä päivänä.

Premium-näytöksissä elokuva näytetään tavallista isommassa IMAX -salissa, paremmilla äänillä.

Lue myös: Christopher Nolanin The Odyssey on synnyttänyt valtavan lippukiiman

Lue myös: Christopher Nolan teki historiaa The Odysseylla – sai lapsilta kielletyn ikärajasuosituksen

AMC:n verkkokauppa kaatui heti torstaina, kun The Odysseyn premium-liput tulivat myyntiin. Tavallisiin näytöksiin lippuja aletaan myymään vasta myöhemmin kesällä.

Universal ja muut teatteriketjut aloittivat harvinaisten IMAX -esitysten ennakkomyynnin jo viime kesänä, vuosi ennen ensi-iltaa. Nyt on jäljellä enää hajapaikkoja.

Matt Damonin tähdittämä elokuva saapuu ensi-iltaan 17.7.

Lähde: Deadline