Tiesitkö tätä? Tämä elokuva kauhistutti jopa Stanley Kubrickia – katsoi sen kymmenen kertaa ja soitti ohjaajalle

Ylistäviä sanoja mestarilta.

Julkaistu:

George Sluizerin ohjaama The Vanishing (1988) on selkäpiitä karmiva trilleri miehestä, joka pakkomielteisesti etsii kadonnutta tyttöystäväänsä.

Sluizerin mukaan elokuva oli karmivuudessaan niin onnistunut, että teki vaikutuksen jopa Stanley Kubrickiin.

Lue myös: Tiesitkö tätä? Yksi näyttelijä sai jopa Stanley Kubrickin luopumaan kontrollista – hillomunkki meinasi pilata kaiken

Sluizerin mukaan Kubrick soitti hänelle purkaakseen elokuvan leikkauksen kuva kuvalta. Kubrickin mukaan The Vanishing oli yksi karmivimmista elokuvista, mitä mestariohjaaja oli nähnyt – ja tämän takia hän oli katsonut sen jo kymmenisen kertaa.

Sluizer kysyi leikkimielisesti, oliko The Vanishing pelottavampi kuin Hohto (1980). Kubrickin mukaan Hohto oli “lasten leikkiä” verrattuna Sluizerin elokuvaan.

Lähde: Collider, Criterion