Bond-kirjailija Ian Flemingin pitkään kadoksissa ollut kirje ja harvinainen piirros ovat paljastaneet, miltä hän halusi 007-agentin näyttävän.
The Hollywood Reporterin julkaisema kirje lähetettiin vuonna 1958 sarjakuvapiirtäjä John McLuskylle, kun tämä palkattiin suunnittelemaan Bondin visuaalinen ilme Daily Expressin sarjakuvaa varten.
Kirjeessä Fleming antaa tarkkoja, jopa kummallisia ohjeita ja painottaa, että ”Bondille ei pidä piirtää amerikkalaista päänmuotoa” eikä “ankka-kampausta”.
McLuskyn luonnos oli ainoa tunnettu visuaalinen luonnos Bondista, jonka Fleming itse hyväksyi. Sitä hiottiin pitkän kirjeenvaihdon kautta. Kirjeet ja alkuperäiskuvan löysi McLuskyn poika Sean, myydessään isänsä töitä.
Fleming kuvaa kirjoissaan Bondia tarkasti. From Russia with Love -romaanissa (1957) Bondilla on mustat hiukset, siniset silmät, arpi oikeassa poskessa, pituutta noin 183 senttiä ja painoa 76 kiloa. Ulkonäköä verrataan myös laulaja Hoagy Carmichaeliin.
Nämä kirjalliset ja nyt löydetyt visuaaliset lähtökohdat johtivat lopulta elokuvaversioon brittiagentista, jota ovat esittäneet Sean Connery, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan ja Daniel Craig.
Bond-elokuvasarja on jatkunut jo 64 vuotta. Järjestyksessään 26. Bond-elokuva on parhaillaan esituotannossa Amazon MGM Studiosin toimesta.
Ohjaajana toimii Denis Villeneuve (Dyyni) ja käsikirjoittajana Steven Knight (Peaky Blinders). Uuden Bond-näyttelijän odotetaan paljastuvan vuoden 2026 loppuun mennessä.
Lähde: ScreenRant