Illalla tv:ssä: Jättihirviöiden vilinää ruudun täydeltä – käy lopulta ikävän puuduttavaksi

IMDb-arvosana on 6,0.

Julkaistu:

Illan elokuvatarjonnan näyttävimmästä mätöstä vastaa jättihirviöitä vilisevä Godzilla II: King of the Monsters (2019).

Ekoaktivistien äärilaidan suunnitelma ampuu rajusti yli, kun he vapauttavat uinuvat esihistorialliset pedot irti. Koko maapallo joutuu kaaoksen valtaan, kun Godzillan lisäksi tuhoa alkavat kylvää monipäinen Ghidorah, siivekäs Rodan sekä jättimäinen Mothra.

Lue myös: Nyt Netflixissä: Viihdyttävän katastrofileffan kulisseissa kinaa – naisohjaaja kielsi miestähden korvakorun

Lue myös: Suoratoistohelmi: Huippuleffa perkaa sodan syttymisen logiikan – näin suurvalta voi ajautua katastrofiin

Godzilla II: King of the Monsters.

Rooleissa nähdään muun muassa Kyle Chandler, Vera Farmiga, Millie Bobby Brown ja Ken Watanabe. Ohjaajana Michael Dougherty.

Kriitikot antoivat elokuvalle vaihtelevia arvosteluja, joissa kehuttiin elokuvan visuaalisia tehosteita, toimintakohtauksia, kuvausta ja musiikkia, mutta kritisoitiin elokuvan juonta, rytmitystä ja hahmoja.

Elokuva on hyvin kaavamainen monsterileffa, eikä se ota riskejä suuntaan eikä toiseen. Mäiskettä ja pauketta se tarjoaa parin tunnin viihtymistä varten, mutta meno saattaa käydä myös puuduttavaksi.

Episodi antoi elokuvalle arvostelussa kolme tähteä:

Godzilla II on nimittäin ihan hirvittävän huono elokuva. Siinä on valtavasti ihmisiä, joiden motivaatiot ja teot ovat paikoin täysin käsittämättömiä mutta tuntuvat silti ristiriitaisilta. Jotkut haluavat tuhota hirviöt, jotkut haluavat suojella kaikkea tuhoavia hirviöitä, koska ne ilmeisesti siten suojelevat ihmiskuntaa, ja jotkut haluavat hirviöt omia tarkoitusperiään varten, koska… no, se ei oikein ikinä selviä. Ai niin, ekologia ja jotain…”

Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Ke 19.8.2026 klo 21.00, Kutonen
  • La 22.8.2026 klo 22.45 · Kutonen

Lue myös: Sharknado-mieheltä lisää roskaa – Water Park Shark vie tappajahain vesiliukumäkeen! Katso traileri

Lue myös: Supergirl floppasi rajusti ja Spielbergin UFO-leffa on katastrofi – Toy Story 5 paukuttelee maailmalla kunnon lukemia

Youtube video

Lähde: Wikipedia

Lisää Episodi Googlen suosituksi lähteeksi