Yöllä tv:ssä: Samuel L. Jackson kieltäytyi nimenmuutoksesta – tuloksena kulttimaineen saavuttanut elokuva ja ikoninen nettimeemi

IMDb-arvosana on 5,5.

Julkaistu:

Yöllä nähdään televisiossa toimintaelokuva Snakes on a Plane (2006).

FBI-agentti joutuu suojelemaan tärkeää todistajaa lennolla, joka saa nopeasti painajaismaisen käänteen. Matkan aikana matkustajakoneeseen vapautuu joukko myrkyllisiä käärmeitä, ja agentin tehtävä muuttuu hengissä selviytymiseksi.

Elokuva jäi elokuvahistoriaan myös Samuel L. Jacksonin raivokkaan repliikin ansiosta, joka nousi nopeasti internet-meemiksi: ”I’ve had it with these motherfuckin’ snakes on this motherfuckin’ plane!”

”Snakes on a plane” -lausahdusta saatetaan käyttää, jos jokin tilanne on kertakaikkisen pielessä. Lentäjät puolestaan käyttävät lausetta ”snakes in the cockpit”, jos heillä on monimutkaisia tehtäviä suoritettavanaan.

Lue myös: Nyt suoratoistona: Tunnelmallinen lännenelokuva on kuin räjähtämispisteessä oleva painekattila – ketkut ja kulkijat mittailevat toisiaan

Lue myös: Nyt Netflixissä: Kolari moottoritiellä paisuu kahden miehen sodaksi – ohjaaja katui päätöstään liittyen 9/11-torneihin

Kerrottakoon myös, että Jacksonin agentti vaati jossain vaiheessa elokuvan nimen vaihdettavaksi, koska ”Jackson ei voisi näytellä elokuvassa, jolla on moinen nimi”. Kun Jackson kuuli asiasta, hän halusi, että nimi vaihdetaan takaisin. Näyttelijä sanoi elokuvan nimen olleen ainoa syy siihen, miksi hän otti roolin vastaan.

Näyttelijöinä Jacksonin lisäksi Julianna Margulies, Nathan Phillips, Kenan Thompson. Ohjauksesta vastaa David R. Ellis.

Elokuvan kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on luvussa 69 ja yleisömittari luvussa 49. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • La 22.8.2026 klo 00.15 · TV5
  • Su 23.8.2026 klo 21.00 · Kutonen

Lue myös: Haluatko Samuel L. Jacksonin elokuvaasi? Sinun pitää suostua pariin tiukkaan ehtoon

Lue myös: Nyt ilmaiskatselussa: Kuinka todistaa syyttömyytensä ase kädessä?

Youtube video

Lähde: IMDB, Rotten Tomatoes

Lisää Episodi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi