Illalla tv:ssä: Sudet kylvävät kauhua – petojen vatsoista paljastuu karmeita

Pelkoa ja inhoa Haaparannassa.

12.1.2025 20:13

Muutaman tuhannen asukkaan kokoinen Haaparannan kunta muuttuu kuumaksi tapahtumien keskiöksi, kun Pohjois-Ruotsista tehdään puistattava löytö. Paikalliset sudet ovat natustelleet suihinsa ihmisen – ensimmäistä kertaa 140 vuoteen. Kuka uhri oli, miksi hän liikkui metsässä ja miten Suomen puolelta paljastuva jengirikos liittyy asiaan?

Surman suden (Vargasommar) rikosvyyhtiin tarttuu Hannah Wester (Eva Melander, Koodinimi: Annika), keski-ikäistynyt poliisi, joka hukuttautuu työhönsä auliisti. Ellei hän ole töissä, muistot vuosia sitten kadonneesta tyttärestä ryömivät pintaan piinaavina ja kipeinä. Kotonakaan häntä ei tarvita, sillä parikymmentä vuotta yhteiseloa on laimentanut avioliiton. Hannahin mies (Henrik Dorsin, Solsidan) vetäytyy mieluummin yksin mökille murheineen.

Ruotsalaiskirjoittaja Hans Rosenfeldtin teokseen pohjautuva tuore Surman susi tarjoaa näppäriä käänteitä samalla kun se antaa esimerkkejä siitä, miten ihminen voi olla ihmiselle susi. Vaikka tapahtumat on sijoitettu kauas Tukholman vilskeestä ja miljöönä on lähinnä ränsistyvää maalaismökkimaisemaa, sarjan tunnelmassa ja toteutuksessa on samaa imua kuin Niels Arden Oplevin Miehet jotka vihaavat naisia -filmatisoinnissa.

Sarjassa pilkahtelee myös pikimusta huumori. Kun pikkurikollinen Kenneth (Amed Bozan, Beck) sotkee itsensä tapaukseen lähipiiriään myöten, Surman susi jolkottaa kohti amerikkalaisen Fargon suuntaa. Myös sarjan esittelemä venäläisrikollinen Kat tuo mieleen Fargon aloituskauden palkkamurhaaja Lorne Malvon (Billy Bob Thornton). Molemmista hahmoista löytyy käsittämätöntä raakuutta yhdistettynä kissamaiseen kykyyn pudota jaloilleen.

Katin roolissa nähdään kuulun brittimuusikon, Stingin, jälkikasvua oleva muusikko ja näyttelijä Eliot Sumner. Tässä kutkuttavassa osassa hän pääsee haastelemaan niin venäjäksi, ruotsiksi kuin englanniksi. Entä Suomi sitten? Hannah Wester kohtaa tutkimuksissaan luonnollisesti myös suomalaiskollegan. Tätä tulkitsee Eero Milonoff (Ganes) kuin Aki Kaurismäen Calamari Unionin Frankien poliisiserkkua – vaatetuskin on samaan henkeen, mutta Surman suden ”Frank” eli Sami on sentään päässyt pitkälle Eiran ulkopuolelle.

Surman susi MTV3:lla sunnuntaisin alkaen 12.1.25 klo 21.00 (uusinnat samalla kanavalla tiistaiöisin ja Subilla keskiviikkoisin), ja jaksot myös Katsomossa.