Illalla tv:ssä: Täydellisen perheen irvokas tarina suuressa rumuudessaan

Sukurutsaa, murhia ja läpsyjä poskille.

11.1.2025 20:19

Elämä ilman aviopuolisoa saattoi olla naiselle ikävä kohtalo vielä 1900-luvun alussa. Siihen liikemiehen tytär Olivia Winfield on silti valmis sopeutumaan, kunnes rikkaan Foxworthin suvun perijä astuu hänen elämäänsä. Austeninsa ja Brontensa lukenut Olivia näkee Malcolm Foxworthissa oman herra Darcynsa tai mystisen Rochesterinsa.

Toisin kuin Ylpeydessä ja ennakkoluulossa tai Kotiopettajattaren romaanissa, Pimeyden kukissa tarina jatkuu hyvin pitkälle hääjuhlien jälkeen, eikä ollenkaan ruusuisena. Foxworthien kulissi on hieno, mutta sen takana kuumottaa kiirastuli. Foxworthin kartanon hämärissä nurkissa varttunut Malcolm on tottunut ottamaan, mitä haluaa.

Vaikka sarjan jokainen jakso on lähes puolitoistatuntinen, kartanon pölyisten potrettien lomassa kidutetaan, raiskataan, murhataan ja revitään sieluja rikki sillä vauhdilla, että samankaltaisia juonikuvioita viljelevät päiväsaippuat jäävät siinä rinnalla lähtötelineisiin.

Häikäilemätön Malcom Foxworth jakaa kauniita sanoja sekä eleitä juuri sen verran, että kaikki muut pysyvät hänen valtansa alla. Pimeyden kukat on kuitenkin Olivian tarina ja samalla hyytävä pohjustus sille, mistä jo useampana otteeseen filmatisoitu V. C. Andrewsin samanniminen romaani kertoo.

Oliviaa tässä sarjassa tulkitsee mutrusuinen Jemima Rooper. Malcolmin roolissa taas nähdään näyttelijäisäänsä hienoisesti muistuttava Max Irons. Molempien roolit ovat isot, mutta Ironsin osa on epäkiitollisempi, sillä Malcolmin motiivit teoilleen perustellaan sekavasti.

Nyt nähtävän sarjan alkuperäisnimi on Flowers in the Attic: The Origin. Tämä vihjaa Andrewsin Dollarganger-kirjasarjan tuntijoille, ettei minisarjan neljän jakson aikana varsinaisesti päästä ihmettelemään kartanon ullakolle teljettyjen lasten kasvukertomusta ollenkaan. Sen sijaan sarja ammentaa Andrewsin nimellä vuonna 1987 julkaistusta jatko-osasta Garden of Shadows. Siinä miellyttävä ja fiksu nainen muuttuu siksi synkäksi hahmoksi, joka pitää hallussaan avaimia kartanon lukittuihin oviin.

Jotta kukaan ei silti ihmettelisi sarjan nimeä, jo sen ensimmäisessä jaksossa nähdään kartanon ullakolle nuupahtanut kukkakimppu ja vihjeitä hyvin ankeasta lapsuudesta. Ylipäänsä minisarja petaa vielä suurempaa kertomusta kuin se kertoo. Tunnettujen näyttelijäkasvojen (mm.  Kelsey Grammer vanhempana Foxworthina, Kate Mulgrew tämän taloudenhoitajana, Harry Hamlin Olivian isänä) läsnäolo ja hienojen puitteiden arvokkaasti toteutettu kuvaus kielivät siitä, että katsojakuntaa on ehkä haluttu houkutella myös jatkokauden toivossa. Sellaista ei kuitenkaan näy olevan tulossa, joten sarjaan koukkuun jääneen ja keskeneräistä kertomusta harmittelevan pitää etsiä jostain käsiinsä joku aiemmista Flowers in the Attic -elokuvista.

 

Pimeyden kukat Yle tv1:llä lauantaisin alkaen 11.1.25 klo 22.15 ja kaikki jaksot Yle Areenassa.