Illan tv-ohjelmistossa on Lego elokuva 2 (2019), jonka animaatiossa yhdistyvät stop motion -henkinen toteutus ja tietokonegrafiikka. Leffa löytyy myös suoratoistopalvelusta Disney Plus.
Jälleen on luvassa vauhtia, huumoria ja yllätyksiä. Lego-maailma joutuu uuden uhan kohteeksi, kun Duplo-avaruusolennot saapuvat aiheuttamaan kaaosta. Lucyn, Batmanin ja muiden ystävien joutuessa siepatuiksi Systar System -galaksiin Emmet lähtee heidän peräänsä. Matkalla hän kohtaa mystisen sankarin Rex Dangervestin. Tarinan keskiössä ovat luovuus, sisarussuhteet ja kasvaminen.
Ohjaus: Mike Mitchell. Suomalaisina ääninäyttelijöinä muun muassa Riku Nieminen, Iina Kuustonen, Carl-Kristian Rundman, Tuomas Uusitalo ja Pete Parkkonen.
Elokuvassa on useita viittauksia aikamatkailuun, mukaan lukien palikoista rakennettu Paluu tulevaisuuteen -elokuvan DeLorean, Bill & Ted -leffan puhelinkoppi ja Doctor Whon TARDIS.
Rotten Tomatoesin kriitikkomittari on luvussa 85. Lipputuloja leffa keräsi noin 192 miljoonaa dollaria maailmanlaajuisesti. Se ei pärjännyt tuloissa ykkösosalle, joka nappasi peräti noin 469 miljoonaa dollaria.
Tulevat lähetykset:
- La 29.8.2026 klo 16.30, TV5
Lue myös: Netflixissä on nyt kaikki 4 ekaa Shrek-leffaa – John Lithgow harmitteli yhtä asiaa
Lue myös: Nyt Netflixissä: Ricky Gervais on kiroileva kujakissa uudessa aikuisten animaatiosarjassa
Lähde: IMDb
