Elisa Viihde Viaplayn valikoimaan on lisätty katsottavaksi Kirottu (The Conjuring, 2013).
James Wanin ohjaama Kirottu on ottanut vaikutteita tosielämästä, sillä kauhuleffa pohjautuu yliluonnollisia ilmiöitä tutkineiden Ed ja Lorraine Warrenin tutkimiin tapauksiin ja kokemuksiin. 1970-luvulle sijoittuvassa Kirotussa Warrenit (Patrick Wilson ja Vera Farmiga) auttavat syrjäisessä maatalossa asuvaa perhettä, jota vainoaa paha olento.
Kirottu menestyi erinomaisesti lippuluukuilla: 20 miljoonan dollarin budjetilla tuotettu elokuva keräsi maailmanlaajuisesti 319 miljoonan dollarin lipputulot.
Kirottu sai jatko-osan (Kirottu 2 on myös lisätty Elisa Viihde Viaplayn valikoimaan), ja siitä syntyi myös uusi elokuvauniversumi. Annabelle-trilogia, Nunna ja Itkevän naisen kirous ovat samaan universumiin sijoittuvia kauhuelokuvia. Tänä vuonna ilmestyy myös Kirottu 3.
Kirotun Rotten Tomatoes -prosentti on 86. Episodin arviossa elokuva sai neljä tähteä.
Katso traileri alta.
