Tämäpä oli mielenkiintoinen sosiaalinen koe. Ohjaaja Christopher Nolan saattoi nimittäin pelata ovelaa mediapeliä ujuttamalla Troijan hevosen keskelle The Odysseyn markkinointikierrosta.
Muistatte varmaan, mikä kohu syntyi, kun Elliot Pagen roolituksesta uutisoitiin laajalti? Pagen huhuiltiin esittävän elokuvassa Akillesta, yhtä Troijan sodan suurimmista kreikkalaisista sankareista.
Lue myös: Michael Cainen tekoälyääni lukee Odysseus-äänikirjan Christopher Nolanin elokuvan kunniaksi
Lue myös: The Odyssey rikkoi USA:n isoimman teatteriketjun ennätykset jo ennen ensi-iltaa
Nyt on käynyt ilmi, että Page esittää aivan toista hahmoa, joka ei edes ole Homeroksen Odysseiassa, vaan hahmo löytyy Vergiliuksen Aeneiksesta.
Page esittää Sinonia, Odysseuksen serkkua ja kreikkalaisten petollista kätyriä, joka johtaa troijalaiset harhaan ja suostuttelee heidät viemään Troijan hevosen kaupungin muurien sisäpuolelle.
Huomaatteko mitä Nolan teki? Hän teki Pagesta oikean elämän Sinonin. Ovelaa.
Myös muita hahmoja varmistettiin: James Remar on Manalan sokea näkijä Teiresias, Himesh Patel on Odysseuksen kyvytön lanko Eurylohos, Logan Marshall-Green on uskoton ithakalainen vuohipaimen Melanthios, Mia Goth on uskoton ithakalainen palvelijatar Melantho, Corey Hawkins on varakas egyptiläinen Polybos ja Elyes Gabel esittää soturia nimeltä Elatos.
Lisäksi näyttelijäkaartiin kuuluvat Andrew Howard poliitikkona, Travis Scott runonlaulajana ja Bill Irwin kykloopin äänenä.
The Odysseyn ensi-ilta on 17. heinäkuuta.
Alla traileri.
Lähde: Dark Horizons
