Komedialegenda Mel Brooks täyttää tänään, 28.6.2026, huimat 100 vuotta.
Brooks on yksi EGOT-palkituista taiteilijasta. Hän on siis voittanut kaikki neljä yhdysvaltojen tärkeintä pystiä: Emmyn, Grammyn, Oscarin ja Tonyn.
Hänen kuuluisimpiin elokuviinsa lukeutuvat The Producers – kevät koittaa Hitlerille, Frankenstein Junior, Villiä hurjempi länsi, Mieletön maailmanhistoria osa I ja Avaruusboltsit.
The Producersista Brooks muovasi vuonna 2001 Broadway-musikaalin, joka voitti ennätykselliset 12 Tony-palkintoa. Yksikään näytelmä ei ole voittanut niin montaa. Hamilton pääsi lähelle, voittaen 11.
Mel Brooks on mukana Avaruusboltsien jatko-osassa, Spaceballs: The New One, joka saa ensi-iltansa vuonna 2027.
Lue myös: Mel Brooks paljasti Spaceballs 2:n virallisen nimen – eikä se ole Avaruusboltsit: Boltsit liemessä