Anakin Skywalkeria vuoden 1999 elokuvassa Star Wars: Episodi I – Pimeä uhka esittänyt Jake Lloyd kertoi tuoreita kuulumisiaan.
”Oloni on hyvä siihen nähden, mitä viimeisen 20 vuoden aikana on tapahtunut. Nyt tuo aika on päättynyt, pystyn käymään terapiassa ja ottamaan vastaan lääkehoitoa. Kaikki ovat tukeneet minua”, nykyisin 35-vuotias Lloyd kertoi.
Maaliskuussa 2016 uutisoitiin, että Lloyd sairastaa skitsofreniaa. Kesäällä 2024 tiedotettiin, että hän on ollut psykitarisessa sairaalahoidossa jo 10 kuukauden ajan.
Lue myös: Skitsofreniaan sairastuneen Star Wars -lapsitähti Jake Lloydin perhe tiedotti hänen tilastaan
Lloydin äidin mukaan ongelmat ilmenivät lukioaikana, jolloin pojan todellisuudentaju hämärtyi. Lloyd oli vakuuttunut, että häntä vainotaan. Vuonna 2023 Lloyd sai psykoosin ja päätyi kaahaaman moottoritietä vastaantulevien kaistalle.
”Pohjalla käyminen oli välttämätöntä, jotta pystyin sitoutumaan hoitoon aidosti”, hän kommentoi.
Lloyd oli Tähtien sota -elokuvan aikaan 8-vuotias. Hänen äitinsä on kertonut, että mielenterveysongelmat eivät johtuneet Tähtien sodasta tai lapsitähteydestä, vaan ovat geneettisiä.
Lähde: Deadline
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.