Tänään tv:ssä: Viiden tähden kotimainen vuodelta 2023 –”Veret seisauttava elokuvakokemus”

Episodin tähdet ★★★★★

24.12.2024 05:00

Onko liian aikaista julistaa vuoden paras kotimainen elokuva jo tammikuussa?, kirjoitettiin Episodin arviossa arviossa alkuvuodesta 2023.

Jalmari Helanderin ohjaama Sisu on sen verran veret seisauttava elokuvakokemus, että on vaikea kuvitella minkään suomalaisen tuotannon ylittävän sitä pitkään aikaan.

Jo Rare Exports (2010) ja Big Game (2015) osoittivat Helanderin poikkeukselliset ohjaajankyvyt. Hän on kansainvälisen luokan elokuvantekijä, jonka elokuvissa on näyttävää toimintaa, kieroa huumoria ja upea visuaalinen ilme.

Helanderin edellisestä pitkästä elokuvasta on jo kahdeksan vuotta  aikaa, mutta Sisua kannatti odottaa. Erityisen ilahduttavaa Sisussa on se, että se ponnistaa suomalaisesta aiheesta ja Lapin maisemista. Vaikka myös Big Game sijoittui Lappiin, se muistutti Hollywood-toimintaelokuvaa. Nyt ei ole mukana Samuel L. Jacksonin kaltaista supertähteä, vaan keskushahmona nähdään Helanderin luottomies Jorma Tommila.

Tommila esittää rosoista kullankaivajaa nimeltä Aatami. Lapin sodan äänet jylisevät ympärillä, mutta Aatami keskittyy kullan etsimiseen. Vain pieniä kultahippuja tarttuu ensin Aatamin vaskooliin, mutta sitten hän iskee kultasuoneen. Aatami lähtee ratsain kuljettamaan aarrettaan turvaan, mutta vastaan tulee natsien tuhopartio.

Jo ensimmäiset kohtaukset kertovat, että nyt on luvassa jotain täysin erityistä: Panu Riikosen äänimaailma, Kjell Lagerroosin kuvaus sekä Juri Sepän ja Tuomas Wäinölän musiikki tukevat tarinaa nautinnollisesti.

Lue myös: ”Kauhulla odotan, mitä tapahtuu”: Sisu-toimintaelokuvan tähti ei halaja Hollywoodiin

Alkuasetelmasta lähtee liikkeelle verinen ja väkivaltainen takaa-ajo halki Lapin erämaan. Sinnikäs Aatami ei luovuta, oli vastassa sitten panssarivaunu, miinakenttä tai pommikone. Sisu tuo mieleen Sergio Leonen spagettiwesternit, Korkeajännitys-sarjakuvat, Indiana Jones -seikkailut, Rambo-elokuvat ja Quentin Tarantinon Kunniattomat paskiaiset. Kaikki nämä ja monet muut ainekset Helander on heittänyt tehosekoittimeen ja suodattanut omintakeisen näkemyksensä kautta. Lopputuloksena on paras toimintaelokuva, mitä Suomessa on koskaan tehty.

Lue myös: ”Tämä on prikulleen sitä, mitä haaveilin” – Jalmari Helander teki Lappiin sijoittuvan sotaelokuvan, jota ylistetään maailmalla

Jorma Tommila on mukana lähes jokaisessa kohtauksessa, ja hänestä on tullut Helanderille jotain samaa kuin Clint Eastwood oli Sergio Leonelle. Aatami on tosin vielä Eastwoodin nimetöntä revolverisankariakin vaiteliaampi. Hän avaa suunsa vasta elokuvan viimeisillä minuuteilla.

Norjalaisella Headhunters-jännärillä läpimurron tehnyt Aksel Hennie on loistava natsipahis, jolle brittinäyttelijä Jack Doolan antaa särmikästä taustatukea. Big Gamen pikkupoikaOnni Tommila on kasvanut aikuiseksi ja saanut roolin nuorena vielä turmeltumattomana natsisotilaana. Mimosa Willamo esittämä Aino johtaa uhmakkaasti natsien nappaamaa naisvankien joukkoa.

Sisu herätti huomiota Toronton ja Sitgesin elokuvafestivaaleilla, ja se sai myös laajan Yhdysvaltain-levityksen. Sisusta tuli harvinainen suomalainen vientituote Hollywoodissa. Jatkoa on jo tekeillä.

Sisu esitetään nyt MTV:n kanavilla kahteen otteeseen:

  • Ti 24.12.2024 klo 22.05, MTV3
  • Ti 31.12.2024 klo 21.00, MTV Sub

Katso traileri alta.

YouTube video

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.