Videopelilegenda Hideo Kojima ostaa Blu-ray-elokuvia varastoon – syy liittyy Sonyn päätökseen ja suoratoistoon

Hideo Kojima on ollut jo pitkään huolissaan elokuvien ja videopelien digitalisoitumisesta.

Julkaistu:

Sony on jättämässä fyysiset videopelijulkaisut historiaan PlayStation-laitteillaan. Vuodesta 2028 eteenpäin videopelien ääreen pääsee Sonyn laitteilla lähtökohtaisesti leyjen sijaan digitaalisesti.

Lue myös: Pelintekijälegenda hehkuttaa Supergirliä ja vertaa sitä ikoniseen spagettilänkkäriin

Lue myös: Pelintekijänero hehkuttaa suomalaisleffoja Instagramissa

Ennen vuotta 2028 julkaistuista tai julkistetuista peleistä voidaan kuitenkin edelleen valmistaa uusintapainoksia levyille, ja fyysisissä myyntipakkauksissa voidaan tarjota pelin latauskoodi varsinaisen levyn sijaan. Jälkimmäistä tyyliä tulee noudattamaan myöhemmin tänä vuonna julkaistava jättijulkaisu Grand Theft Auto VI.

Sonyn mukaan noin 80 prosenttia sen kokonaisten pelien ohjelmistomyynnistä tapahtui digitaalisina latauksina tilikaudella 2025.

Sonyn päätös voi ennakoida laajemmin pelialan kehitystä kohti digitaalisia julkaisuja.

Yksi videopelimaailman keskeisistä hahmoista, japanilainen Hideo Kojima, joka tunnetaan erityisesti Metal Gear– ja Death Stranding -videopelisarjoista, kommentoi muutosta Il Cinema in Piazza -elokuvafestivaalilla. Hän varoittaa, että kehitys voi tulla vaikuttamaan myös elokuviin.

”Olen viime aikoina ostanut paljon Blu-ray-elokuvia ja erilaisia CD-levyjä”, Kojima sanoo viitaten siihen, että fyysinen media voi tarjota turvaa aikana, jolloin yhä suurempi osa viihteestä on pelkkien digitaalisten palveluiden takana.

”Pelien tilanne on erilainen [kuin elokuvien], koska ne ladataan kiintolevylle. Pelidata säilyy siis omalla laitteellasi. Mutta jos tulevaisuudessa siirrytään kokonaan suoratoistoon, näin ei enää ole.”

”Suoratoistopalveluissa, kuten Netflixissä tai Amazonissa, sisältö sijaitsee jollakin palvelimella, ja sinulla on käytännössä vain oikeus avata hana, jolloin data alkaa virrata. –– Et lataa dataa omalle laitteellesi, vaan käytät sitä tilauksen kautta. Se tarkoittaa, ettet todellisuudessa omista sisältöä”, Kojima kuvailee.

”On yrityksiä, jotka omistavat nämä palvelimet ja antavat sinun ’avata hanan’ kuukausimaksua vastaan. Mutta kun ottaa huomioon valtiot, politiikan ja erilaiset ajattelutavat, on luonnollista pohtia mahdollisuutta, että jonkin muutoksen seurauksena palvelimilla oleva sisältö lakkaa olemasta saatavilla. Jos niin käy, et enää voi katsoa tai pelata haluamiasi elokuvia ja pelejä. Juuri se on pelottavaa. Se, mitä videopeleille tapahtuu vuonna 2028, voi myöhemmin tapahtua myös elokuville. Toivon, että ihmiset pitävät tämän mielessä.”

Peliohjaaja on nostanut saman huolen esiin jo aiemmin. Vuonna 2021 hän kirjoitti pelkäävänsä aikaa, jolloin ihmiset eivät enää pääse käsiksi rakastamiinsa elokuviin, kirjoihin ja musiikkiin.

Lähde: Videogameschronicle