Willem Dafoen Late Fame -elokuvan traileri pihalla – ”Roolityö on Oscar-tasoa”

Dafoella on neljä Oscar-ehdokkuutta, mutta ei vielä ainottakaan pystiä.

Julkaistu:

Willem Dafoen tähdittämä Late Fame sai ensimmäisen trailerinsa.

Dafoe esittää New Yorkissa asuvaa, entistä runoilijaa Ed Saxbergeria. Hänen unohdettu maineensa herätetään henkiin, kun joukko nuoria kirjallisuusintoilijoita päättää nostaa miehen uudeksi kulttihahmokseen.

Saxberger hurmaantuu nuorten ihailusta, mutta alkaa vähitellen kyseenalaistaa sekä kirjallisuuspiirin aitouden, että myöskin oman asemansa taiteilijana.

Lue myös: Hengästyttävää tietoa Robert Eggersin Werwulf-elokuvasta: ”Kukaan ei ole koskaan nähnyt mitään joka tuntuu tältä”

Lue myös: Platoon-ohjaajalta ensimmäinen fiktiivinen elokuva 10 vuoteen – tällainen on White Lies

Elokuva perustuu Arthur Schnitzlerin novelliin. Alun perin tapahtumapaikka oli Wien, mutta Kent Jonesin ohjaama filmatisointi on sijoitettu Manhattanin taidepiireihin.

IndieWiren Ryan Lattanzio kuvailee Dafoen roolisuoritusta ”Oscar-tasoiseksi”. ”Dafoe sulautuu hahmoon niin täydellisesti, että tuntuu kuin hän esittäisi itseään”, hän kirjoitti.

Late Fame saa Yhdysvaltojen ensi-iltansa 7.8. Suomen julkaisusta ei vielä ole tietoa.

Youtube video

Lähde: Indiewire