Gary Oldman on liittynyt Amy Adamsin seuraksi menestysromaaniin perustuvaan The Woman in the Window -elokuvaan, kertoo The Hollywood Reporter.
Tracy Lettsin käsikirjoittama ja Joe Wrightin ohjaama elokuva kertoo vakavasta torikammosta kärsivästä naisesta, joka ei ole poistunut asunnostaan kuukausiin. Eräänä päivänä nainen todistaa ikkunastaan karmaisevan rikoksen, johon liittyy vastikään naapuriin muuttanut perhe. Kun poliisikaan ei usko naista, alkaa tämä itsekin epäillä näkemäänsä.
Oldman näyttelee A.J. Finnin romaaniin perustuvassa elokuvassa naapuriperheen isää. Wright ja Oldman työskentelivät vastikään yhdessä Synkin hetki -elokuvassa, josta Oldman voitti parhaan miespääosan Oscar-palkinnon.