Käsikirjoittaja ja ohjaaja M. Night Shyamalan (Kuudes aisti, Unbreakable, Signs) on joutunut somekohun keskelle julkaistuaan tekoälyn luoman kuvan X:ssä.
Kuvassa hän esiintyi ritariasussa yhdessä NBA-tähti LeBron Jamesin kanssa, eikä julkaisuun liitetty selitystä tai taustoitusta.
Fanien reaktiot olivat nopeita ja negatiivisia. Monet kommentoivat, että he pettyivät ohjaajaan nimenomaan siksi, että tämä käytti tekoälykuvaa. Osa kirjoitti hyvin suorasukaisesti vastustavansa AI-taidetta.
Lue myös: Kuudes aisti -ohjaaja: ”Tämä on urani testatuin elokuva”
Shyamalan on rakentanut uransa vahvan auteur-maineen varaan ja hänen elokuvansa tunnetaan erityisesti niiden mielikuvituksellisista käänteistä. Tekoälyn hyödyntäminen sopii tähän yhtälöön huonosti.
Shyamalan ei ole kommentoinut julkaisua julkisesti. Hän ohjaa parhaillaan Remain-elokuvaa, jota hän kehitti pitkään yhdessä Nicholas Sparksin kanssa.
Pääosissa ovat Jake Gyllenhaal, Phoebe Dynevor ja Ashley Walters. Ensi-ilta on siirretty lokakuusta 2026 helmikuulle 2027.