Sigourney Weaverin paluuta Alien-elokuvien Ellen Ripleyn rooliin on odotettu vuodesta 1997 saakka kuin kuuta nousevaa.
Alieneita on viimeisen 28 vuoden aikana tehty, mutta Ripleytä ei vain näy. Kesällä 2024 Weaver kertoi paluun olevan mahdollinen, jos käsikirjoitus on tarpeeksi kiinnostava.
Pari päivää sitten fanitili ’Alien vs. Predator Galaxy’ levitti X-viestipalvelussa huhua, jonka mukaan 20th Century Fox suunnittelisi Weaveria takaisin elokuvasarjaan.
Alien: Romuluksen ohjaaja Fede Alvarez kommentoi asiaa samaan viestiketjuun:
”Fanit huhuilevat. Mutta huhu ei pidä paikkaansa”.
Joillekin tieto oli varmasti pettymys, mutta useat pitivät sitä mahtavana uutisena. Kommenttikenttä vilisi viestejä, kuten ”Jumalan kiitos!” ja ”Hyvä. Se olisi ollut kamala idea”.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.