Toimituksen suosikit: Juhannuksena leffaan? Jaa, kai niinkin voi tehdä

Juhannuksena suomalaiset kokoontuvat tekemään kaikkea hauskaa ulkosalla… Mitä, elokuviin? Ovatko ne edes auki?

Ovathan elokuvateatterit toki auki, mutta kyllä sielläkin tiedetään, etteivät suomalaiset pahemmin käy leffassa juhannuksena.  Siitä merkkinä juhannusviikolla ei tulekaan yhtään uutta elokuvaa ohjelmistoon.

Ohjelmistossa on silti kymmenittäin jo aikaisemmin ensi-iltaan tulleita elokuvia. Jos niitä haluaa mennä juhannuksena katsomaan, alta voi tarkistaa Episodin toimituksen mielipiteitä valikoimasta.

Juhannus voi itse asiassa olla mitä mainion aika käydä elokuvissa! Heti tulee mieleen parikin syytä. Ensinnäkin, jos ei pidä isoista ihmisjoukoista, keskikesällä ei teattereissa todennäköisesti ole ruuhkaa.

Toisekseen, kannattaa tarkistaa löytäisikö jotain hyvää tarjousta. Kun teattereissa tiedetään, että juhannus joka tapauksessa karsii yleisöä, saatetaan väkeä yrittää houkutella alennushinnoilla.

Ensi viikolla on sitten luvassa pari isoa tapausta: Baz Luhrmannin räiskyvä ja musiikkipitoinen Elvis sekä uusi Kätyrit-elokuva Grun tarina.

Episodi toivottaa kaikille oikein hyvää juhannusta sen viettotavasta riippumatta!

 

JHIHNIHLJRNTJV
The Northman44545444,29
Top Gun: Maverick5453444,17
Everything Everywhere All at Once44444444,00
Tytöt tytöt tytöt344544,00
Downton Abbey: Uusi aikakausi44444,00
Hytti nro 644444,00
Ansa Moskovassa4444,00
Drive My Car4354,00
007 No Time to Die4444433,83
The Lost City44343,75
Piemonten tryffelinmetsästäjät44433,75
The Batman44423543,71
Ted K4433,67
CODA – kahden maailman välissä444333,60
Lightyear44333,50
Uncharted433433,40
Ihmeotukset: Dumbledoren salaisuudet4333433,33
Pahanhautoja3434333,33
Operaatio Mincemeat433333,20
Doctor Strange in the Multiverse of Madness24323433,00
Odotus333333,00
70 on vain numero32433,00
Men34233,00
Jurassic World: Dominion3322332,67
The Twin – Paha kaksonen3322,67
Minä, Zlatan1332,33
Morbius223222,20
Memory222222,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Ira Hurskainen (IH)

Episodin toimittaja, populaarikulttuurin suurkuluttaja, Supernatural-asiantuntija ja somepersoona.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Jesse Raatikainen (JR)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät jutut