Toimituksen suosikit: Silkkaa kurjuutta, kuolemaa ja sydänsuruja. Että hyvää viikonloppua vaan!

Viikonlopun uutuuselokuvissa kaivataan kuolleita vanhempia ja puolisoita, syrjäydytään ja kärsitään maailman epäoikeudenmukaisuudesta tai ainakin nolataan itseä ja muita sosiaalisesti. Onneksi mukana on silti myös elämää, huumoria, rakkautta ja toivoa.

Episodin toimituksen suosikiksi viikonlopun uutuuksista nousi Pixar-animaatio Eteenpäin. Siinä kaksi teini-ikäistä haltiapoikaa etsii taikuuden kadottaneessa fantasiamaailmassa loitsua, joka voisi edes hetkeksi palauttaa heidän edesmenneen isänsä. Kuten yleensäkin, seikkailussa tärkeämpää on vauhdikas ja monipolvinen matka kuin varsinainen määränpää.

Julistavalla Les Misérables -draamalla on muutakin yhteistä Victor Hugon klassikon kanssa kuin vain nimi. Sen huono-osainen asuinaluekin on sama kuin onnettomasta kansannoususta kertovassa romaanissa. Asiat eskaloituvat nopeasti – ja välillä hieman hallitsemattoman oloisesti – poliisien rutiinipartion kohdatessa yhteiskunnan laitamilleen sysäämiä ihmisiä.

Klaus Härön uutuus Elämää kuoleman jälkeen kuulostaa rankalta tapaukselta, kun isä ja poika surevat – tai ovat surematta – kuollutta äitiä ja puolisoa kumpikin omalla tavallaan. Onneksi elokuva on Härölle tyypillisesti lämmin, silmiä miellyttävää katsottavaa ja sisältää raskasta tarinaa keventäviä elementtejä.

Jane Austenin Emman nimihahmo tarkoittaa periaatteessa hyvää johdatellessaan lähipiiriään yhteen parin sadan vuoden takaisessa Isossa-Britanniassa, mutta hemmoteltu nuori nainen onnistuu myös sotkemaan muiden elämää ja jopa loukkaamaan näitä pahasti. Erinomaiset näyttelijät ja tietysti Austenin kupliva teksti pitävät romanttisen komedian liikkeessä.

Jo aikaisemmin viikolla rajattuun levitykseen tuli dokumentti Cave. Yksi toimittajistamme katsasti sen tammikuisen DocPoint-festarin aikaan, ja totesi neljän tähden arviossaan:

”Tunteikas ja empaattinen mutta myös brutaalin rehellinen katsaus naislääkäreiden työhön syyrialaisessa sairaalassa. Naiset kamppailevat sekä sodan kauhujen että jatkuvan seksismin ja vähättelyn kanssa. Ohjaaja Feras Fayyad ei kaunistele tarinaa vaan näyttää syyrialaisten naislääkäreiden rohkeuden sodan keskellä ilman turhaa dramatisointia.”

MBJHNIHLJRNTJV
Marriage Story55444,50
Parasite54545444,43
Jojo Rabbit44444444,00
Taistelulähetit – 19174444444,00
Jäähyväiset4434443,83
Eteenpäin343543,80
Les Misérables34443,75
A Hidden Life44433,75
The Invisible Man4343,67
Pikku naisia43434433,57
Frozen 23434433,50
The Gentlemen244433,40
Bombshell – hiljaisuuden rikkojat3334343,33
The Peanut Butter Falcon34243,25
Elämää kuoleman jälkeen333333,00
Emma3333,00
Veitset esiin – kaikki ovat epäiltyjä32334423,00
Erämaan kutsu33333,00
Helene33423,00
Sonic the Movie33333,00
Erityiset3333,00
Richard Jewell3333,00
Star Wars: The Rise of Skywalker33324232,86
Jumanji: The Next Level32332,75
Teräsleidit323232,60
Birds of Prey23232,50
Bad Boys for Life232232,40
Eläintohtori Dolittle12232,00
The Grudge1221,67

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Jesse Raatikainen (JR)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut