Toimituksen suosikit: Uutuuksista ei Oscar-kaliiberin haastajiksi

Tie-elokuva, lastenelokuva ja pari genre-elokuvaa. Viikonlopun uutuuksissa on jokaiselle jotakin – paitsi niille, jotka kaipaisivat draamaa tai komediaa. Episodin toimittajien tähtitaulukossa tulokkaat joutuivat kuitenkin antamaan tilaa viime vuoden palkintogaalanimikkeille.

Korkeimmalle uutuuksista sijoittui Color Out of Space. Rehellisyyden nimissä on mainittava, että kun kyseessä oli kulttikirjailija H.P. Lovecraftin teokseen perustuva kulttiohjaaja Richard Stanleyn genre-elokuva, jossa näyttelee elävä meemi Nicolas Cage, niin senhän kävivät katsomassa lähinnä moisesta pitävät. Heidän tähtensä voi siis joko ottaa auktoriteettina tai varoituksen sanana.

The Peanut Butter Falcon ei päässyt Oscar-ehdokkaaksi, mutta sen tähdet Zach Gottsagen ja Shia LaBeouf nähtiin gaalan lavalla esittelemässä lyhytelokuvakategorian ehdokkaat ja julistamassa voittaja. Gottsagenin hahmo on Down-syndroomainen nuorimies, joka karkaa hoitolaitoksesta toteuttamaan unelmaansa showpainijan urasta ja törmää LaBeoufin esittämään ajelehtijaan. Vakavista ja synkistä pohjavireistä huolimatta kyseessä on sydämellinen ja sympaattinen draama vapaudenkaipuusta.

Kotimainen Vihanpidot tuo ”vihdoin” täkäläiseen genre-elokuvaan found footage -kuvaston, kun itseään ja toisiaan kuvaavien nuorten bileviikonloppu muuttuu kauhuksi. Muutamista tehokkaista hetkistä huolimatta kokonaisuus sisältää ihan liikaa tavaraa.

Ohjelmistoon tuli myös kolmas Tiina ja Sinikka Nopolan lastenkirjoihin perustuvan sarjan elokuva Heinähattu, Vilttitossu ja ärhäkkä koululainen. Sen ehti kuitenkin nähdä ajoissa vain yksi toimittaja. Hänen kolmen tähden arvionsa voi lukea alla olevista linkeistä.

 

MBJHNIHLMLJRJV
Marriage Story554454,60
Joker55552554,57
Parasite54545544,57
The Lighthouse5454444,33
Nuoren naisen muotokuva5454444,33
The Irishman35535544,29
Koirat eivät käytä housuja4453544,17
Once Upon a Time... in Hollywood45533454,14
Color Out of Space4444,00
Jojo Rabbit44443443,86
Taistelulähetit – 19174443443,83
Jäähyväiset43443,75
A Hidden Life44433,75
Kaksi paavia34353,75
Pikku naisia43434433,57
Downton Abbey4342443,50
Le Mans 66 – Täydellä teholla3443343,50
Tottumiskysymys44243,50
Bombshell – hiljaisuuden rikkojat3333443,33
Frozen 23433433,33
The Peanut Butter Falcon342343,20
Star Wars: The Rise of Skywalker33323433,00
Veitset esiin – kaikki ovat epäiltyjä32334423,00
Helene33423,00
Birds of Prey232332,60
Teräsleidit323232,60
Matthias & Maxime33132,50
Bad Boys for Life232232,40
Vihanpidot222,00
The Grudge1221,67

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut