Tänään nähdään televisiossa elokuva 007 – Kun maailma ei riitä (1999).
Pierce Brosnanin kolmas Bond-seikkailu alkaa dramaattisesti, kun öljymiljonääri Robert King surmataan MI6:n päämajassa. Tapaus johdattaa agentti 007:n armottoman terroristin Renardin (Robert Carlyle) jäljille. Vaarallisen vastustajan tekee entistä hankalammaksi tämän kyky hyödyntää uusinta teknologiaa.
Öljyvarojen hallintaa havitteleva Renard tavoittelee myös Kingin tytärtä Elektraa (Sophie Marceau), jonka suojelemisesta Bond ottaa mieluusti vastuun. Hän saa taustatukea myös tiedenaiselta Christmas Jonesilta (Denise Richards).
Lue myös: Nyt suoratoistona: Unelma ulkomailla muuttuu painajaiseksi – täydelliset kulissit alkavat romahtaa
1990-luvun menestyneimmäksi Bond-seikkailuksi teatterikierroksellaan kohonneen elokuvan tunnuskappaleen esittää amerikkalaisyhtye Garbage.
Leffassa nähdään kohtaus lähellä oikeaa MI6-tiedustelupalvelun päämajaa. He yrittivät estää kuvaukset, koska he pitivät niitä turvallisuusriskinä. Ulkoministeri Robin Cook kuitenkin salli kuvaukset ja perusteli tätä kaikella sillä hyvällä, mitä Bond on tehnyt Britannialle.
Elokuvan vastaanotto oli ristiriitainen. Rotten Tomatoesissa sen hyväksyntäaste on 51, keskiarvolla 5,6/10 – luku on heikoin Brosnanin Bond-elokuvista. Sivuston yhteenvedossa todetaan, että elokuva kärsii keskinkertaisesta käsikirjoituksesta, epätasaisesta näyttelijätyöstä ja kliseisestä juonesta, mutta osittain pelastuu viihdyttävien ja Bond-henkisten toimintakohtauksien ansiosta.
Elokuvan Metacritic-pisteet ovat luvussa 57. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Pe 14.8.2026 klo 21.00 · Nelonen
- Su 16.8.2026 klo 21.00 · Jim
Lue myös: Seikkailija Thomas Crown on täällä taas – katso tulevan elokuvan traileri
Lue myös: Nyt Netflixissä: Liam Neesonkin on nähty länkkärissä – oli tiukka vaatimus kielen suhteen
Lähde: IMDb
