Leonardo DiCaprio kertoi taannoisessa haastattelussa, että Stanley Kubrickin ohjaama ja Jack Nicholsonin tähdittämä Hohto jätti häneen pysyvän jäljen.
Erityisen pelon tunteen aiheuttivat Burnsin kaksoset, jotka toimivat elokuvassa symbolisena tehokeinona.
”Pienet tytöt, jotka Kubrick toi elokuvaan Diane Arbusin valokuvan inspiroimana, pelottivat niin, että valot sammuivat (”scared the living daylights out of me”)”.
Lue myös: Tämä inspiroi Stanley Kubrickia tekemään Hohto-elokuvan
Lue myös: Nyt puhuvat Hohto-elokuvan kummitussisarukset: ”Stanleyn mielestä kaksoset olivat pelottavampia”
”Come play with us, Danny. Se on yksi tehokkaimmista kuvista elokuvahistoriassa, mitä kauhuun tulee”, DiCaprio kertoi IndieLondonille 2010.
Kuvaushetkellä 11-vuotiaat Lisa ja Louise Burns kertoivat harjoitelleensa unisonossa lausuttua repliikkiään huolellisesti, saadakseen siihen ”elottoman ja tuonpuoleisen” vaikutelman.
Vaikka kriitikot eivät rakastaneet Hohtoa ilmestyessään, elokuvasta tuli myöhemmin kauhugenren yksi merkkiteoksista.
