Toimituksen suosikit: Äijiä ja tolkun naisia

Episodin toimituksen suosikit ajankohtaisesta elokuvatarjonnasta palaa kesälomatauolta entistä ehompana! Tai no, ainakin entisellään.

Elokuun alussa tarjolle tulee vain kaksi uutta nimikettä. Kumpikaan ei nyt suorastaan räjäyttänyt toimituksen tajuntaa, mutta toisaalta eivätpä ne pahemmin vastarintaakaan herättäneet.

Aavistuksen paremmin pärjäsi komedienne Mindy Kalingin pitkän elokuvan esikoiskäsikirjoitukseen perustuva Late Night. Kaling ei tosin ole uusi tulokas, sillä hän ammensi suositun tv-persoonan käsikirjoitustiimiin pääsevän naisen hahmoonsa omia kokemuksiaan muun muassa Konttori-sarjan miehisessä käsikirjoitusporukassa.

Samoin toisessa pääosassa nähtävä Emma Thompson hyödynsi keskusteluohjelman vetäjän roolissaan kokemuksiaan pitkän uransa ajalta. Kaiken kantaaottavuuden ohella elokuva myös yksinkertaisesti viihdyttää.

Samaa voi sanoa Fast & Furious -spin-offista Hobbs & Shaw. Jättibudjetilla toteutetun loputtoman toimintarymistelyn tiivisti hyvin yksi Episodin toimittajista lehdistönäytöksen jälkeen: ”Hölmö mutta kuitenkin pääosin viihdyttävä”.

Vaikka sisältö on puhdasta F&F:ää höpinöineen perheen tärkeydestä mahdottomien stunttien väleissä, mukana ovat vain Dwayne Johnsonin ja Jason Stathamin hahmot. Heidän on Stathamin esittämän Shaw’n, joka nyt onkin hyvä tyyppi kaikista aikaisemmista murhista huolimatta, siskon (Vanessa Kirby) avulla pysäytettävä maailman tuhoa hautovan hullun tiedemiehen juoni. Jos se ei kuulosta tarpeeksi jamesbondmaiselta, mukana on seuraavaksi 007-agentiksi ehdotettu Idris Elba pahiksen supervoimaisena käsikassarana.

Emme sanoneet, että siinä olisi mitään järkeä, sanoimme, että se on pääosin viihdyttävä.

 

MBJHNIHLMLNTJV
Roma4544,33
They Shall Not Grow Old444544,20
Midsommar – Loputon yö452554,20
Booksmart4435544,17
The Favourite54444444,14
A Star Is Born44444534,00
Yesterday34544,00
Avengers: Endgame43435443,86
Rocketman34443443,71
Spider-Man: Far From Home4433,67
Hotel Mumbai244443,60
Long Shot – Mahdoton yhtälö3434343,50
Green Book4443333,50
Aurora34433,50
Bohemian Rhapsody24443343,43
Tolkien34333443,43
Late Night43333,25
Dumbo333343,20
John Wick: Chapter 3 – Parabellum434233,20
Aladdin3333433,17
Fast & Furious: Hobbs & Shaw33333,00
Lemmikkien salainen elämä 2333333,00
Tuntematon mestari33333,00
Annabelle Comes Home3333,00
Crawl3333,00
Tähtitytöt2332,67
Pokémon Detective Pikachu2223422,50
Godzilla II: King of the Monsters2312332,33
Men in Black: International12222221,86
X-Men: Dark Phoenix2222121,83

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut