Toimituksen suosikit: Reikä maassakin on parempi kuin Hollywoodin viimeisin uudelleenlämmittely

Edellisenä viikonloppuna ohjelmistoon peräti kuusi uutta elokuvaa, eikä oikein millekään riittänyt kovin paljon katsojia. Saa nähdä, mikä on tilanne nyt, kun tulokkaita on ”vain” kolme. Tosin niistäkin vain yksi on ison budjetin viihdeleffa.

 

Irlantilainen kauhuelokuva The Hole in the Ground nähtiin jo kevään Night Visions -festivaaleilla, mutta nyt se saapuu vähän laajempaan levitykseen. Nuori yksinhuoltajaäiti saapuu poikansa kanssa pikkupaikkakunnalle, mutta pian on piru merrassa, eihän tämä muuten kauhua olisi. Rakoileeko äidin mielenterveys, vai onko pojassa oikeasti jotain vialla? Ja miten asiat liittyvät metsän keskellä olevaan valtavaan doliinivajoamaan?

Osin Suomen elokuvasäätiönkin tuella tehdyssä elokuvassa nähdään täkäläisiä kykyjä. Muun muassa Kati Outinen piipahtaa pikaisesti säikyttelemässä päähenkilöitä.

Vuosina 1997–2012 tehtiin kolme Men in Black -elokuvaa, joiden tähtinä nähtiin Will Smith ja Tommy Lee Jones. Nyt franchise yritetään elvyttää uudelleen, ja eripuraisiksi mutta yhteisen sävelen löytäviksi maapallon alien-vieraiden vahdeiksi valittiin Thor- ja Avengers-elokuvista tutut Tessa Thompson ja Chris Hemsworth. Men in Black: International ei kuitenkaan lämmittänyt Episodin toimitusta. Eräskin totesi, että ensimmäistä MiB-elokuvaa yhtenä maailman viihdyttävimmistä tapauksista pitävälle uutuus on suorastaan ”ärsyttävä”.

Indiekauhun ja scifikohelluksen ohella ohjelmistoon tulee australialaisanimaatio Vili Vilperi -elokuva muutaman vuoden takaa. Sen ehti kuitenkin nähdä vain yksi toimittaja, minkä vuoksi se ei ole mukana taulukossa. Hän antoi Vili Vilperille kolme tähteä ja totesi, että vaikka se animaationa häviää etenkin amerikkalaisserkuilleen niin ulkoasultaan kuin tarinaltaankin, se hyödyntää mukavalla tavalla meidän näkökulmastamme eksoottisen kotimaansa luonteenpiirteitä.

 

 

MBJHNISKHLMLJV
The Favourite54454444,29
Roma45444,25
They Shall Not Grow Old444544,20
Booksmart43544,00
Avengers: Endgame43443543,86
A Star Is Born44444433,86
Rocketman34444343,71
The Hole in the Ground4433,67
Hotel Mumbai244443,60
Long Shot – Mahdoton yhtälö343443,60
Bohemian Rhapsody24444343,57
Green Book44443333,57
Blackkklansman33442443,43
Tolkien34343343,43
John Wick: Chapter 3 – Parabellum4343233,17
Dumbo3333343,17
Us33441433,14
Captain Marvel33333333,00
Aladdin3333333,00
Tuntematon mestari333333,00
Asterix ja taikajuoman salaisuus3333,00
Uinu, uinu lemmikkini3233322,67
Bamse ja jymykello2332,67
Pokémon Detective Pikachu2223322,33
Ihmeiden puisto2232,33
Godzilla II: King of the Monsters2321232,17
X-Men: Dark Phoenix22222,00
Men in Black: International122221,80
Uglydolls1221,67
The Hustle – Ammattihuijarit11121,25

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.