Toimituksen suosikit: Juhannuksen kunniaksi – ohjelmiston parhaat leffat

Juhannusviikolla ei ohjelmistoon poikkeuksellisesti tule yhtään uutta elokuvaa – jos ei lasketa seuraavan viikon ensi-iltojen muutamaa ennakkoa. Keskikesän juhlan kunniaksi keräsimme Episodin toimituksen suosikit -taulukkoon 31 parasta parhaillaan elokuvateattereissa pyörivää leffaa.

Jaa, miksi 31? Siitä yksinkertaisesta syystä, että niin moni elokuva saa taulukossa vähintään tasan kolme tähteä, mitä voidaan pitää turvallisena suosituksena. Toki joukkoon mahtuu muutama mielipiteenjakaja, josta todennäkoisesti joko pitää paljon tai jota ei voi sietää.

Poikkeus normaaliin Toimituksen suosikit -taulukkoon verrattuna on myös se, että mukaan on suvaittu elokuvia, jotka vain kaksi toimittajaa on ehtinyt nähdä. Tähän liittyy sekin, että mukana on poikkeuksellisesti kahdeksan arvioijaa, kun normaalisti tilasyistä taulukkoon on valikoitunut seitsemän tähtien antajaa. Ilman näitä myönnytyksiä taulukkoon olisi yltänyt vain 25 elokuvaa.

31 hyvää tai erinomaista elokuvaa voi pitää vallan mainiona suorituksena, sillä se tarkoittaa, että ohjelmistosta yli puolet on kelpo katsottavaa. Loppujen joukossakin on varmasti vallan katsottavia tapauksia, kuten isoja Hollywood-spektaakkeleita à la Pokémon, Men in Black, Dark Phoenix ja Godzilla II. Kevyet viihdeleffat vain eivät viime aikoina ole nirsoa ja/tai jotain parempaa odottanutta toimitusta miellyttäneet.

 

MBJHNISKHLMLNTJV
The Favourite544544444,25
Booksmart435544,20
They Shall Not Grow Old444544,20
A Star Is Born444444534,00
Nalle Puhin elokuva444,00
Avengers: Endgame434435443,88
Rocketman344443443,75
Luontosinfonia4433,67
Hotel Mumbai244443,60
Green Book44443333,57
Blackkklansman334424443,50
Bohemian Rhapsody244443343,50
Tolkien343433443,50
Long Shot – Mahdoton yhtälö3434343,50
Aurora34433,50
The Hole in the Ground433,50
Miehiä ja poikia4333,33
Us334414433,25
Dumbo3333343,17
John Wick: Chapter 3 – Parabellum4343233,17
Aladdin33333433,14
Tuntematon mestari333333,00
Captain Marvel333333333,00
Räyhä-Ralf valloittaa Internetin3333333,00
Rivien välissä43323,00
Asterix ja taikajuoman salaisuus3333,00
Risto Räppääjä ja pullistelija3333,00
Happy Ending423,00
Äiti423,00
Huippujengi Himalajalla333,00
Ternet Ninja333,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.