Toimituksen suosikit: Meistä puhutaan, että pidämme kaikesta

Suomen katsojatilastojen kärki on muutaman viikon pysynyt samana, mutta tämän viikon uutuudet voivat muuttaa tilanteen. Jopa Episodin toimitus piti niistä.

Deadpool 2 tuli ensi-iltaan jo keskiviikkona ja teki huikean avauksen nousten suosituimmaksi Marvel-ensi-illaksi Suomessa. Jo ensimmäinen Deadpool keräsi täällä 245 000 katsojaa, joten jatko-osalla on hyvin pullat uunissa. Episodinkin toimitus piti sitä lähes yksimielisesti mainiona. Mitä todennäköisintä onkin, että viikonlopun aikana se sysää katsojatilastoja kolme viikkoa hallinneen Avengers: Infinity War -hitin kärkipaikalta.

Toimituksen suosikiksi uutuuksien joukosta kohosi kuitenkin todellisempi, väkivallaltaan ja seksuaaliselta häirinnältään valitettavan realistisempi ja siksi ahdistavampikin tapaus, norjalaisdraama Mitä meistä puhutaan. Perheen vanhan ja uuden kotimaan ja niiden kulttuurien välillä tasapainoileva teini ylittää rajan, jolloin perheen kasvojen pelastaminen nousee rakkautta tärkeämmäksi asiaksi.

Viikon kolmas uutuus, Tottelemattomuus, käsittelee käytännössä samaa teemaa kuin Mitä meistä puhutaan. Siinä Rachel Weiszin esittämä nainen palaa ortodoksijuutalaiseen yhteisöön, jonka on vuosia aikaisemmin jättänyt taakseen, koska ei ole voinut elää sen ehdoilla. Se on kuitenkin tarkoittanut siteiden katkaisemista perheenjäseniin ja ystäviin. Mutta ovatko ne silti täysin poikki – vai voivatko ne mennä lisäksi myös solmuun?

MBJHNISKHLHMJV
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri55555444,71
The Death of Stalin54445044,33
Lady Bird44453554,29
Mitä meistä puhutaan00404444,00
Isle of Dogs44444444,00
Phantom Thread45442454,00
Hiljainen paikka00543044,00
Näkemiin taivaassa00444044,00
Deadpool 204444343,83
Minä, Simon30444443,83
Avengers: Infinity War43443443,71
Ready Player One43344443,71
I, Tonya44442433,57
Tully43443033,50
The Post33343343,29
Luolamies04330303,25
Mademoiselle Paradis30403303,25
Tottelemattomuus30343033,20
Arytmia30303003,00
Kauhea nainen24302002,75
Kirjallinen piiri perunankuoripaistoksen ystäville00233032,75
Black Panther42242322,71
I Feel Pretty20233232,50
Gringo03223002,50
Talo meren rannalla30232002,50
Blockers00331232,40
Hevi reissu02232302,40
Kohti valoa20202032,25
Viidakon veijarit00220222,00
Rampage: Iso kohtaa isomman20222121,83
Totuus vai tehtävä00102021,67

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Heli Metsätähti (HM)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut