Toimituksen suosikit: Mutta onko se taidetta?

Viikonlopun uutuuselokuvat hämmensivät Episodin toimitusta. Periaatteessa niissä ei ollut mitään vikaa, mutta moni sai usemmankin toimittajan toteamaan: ”Olisin halunnut pitää siitä enemmän.” Paitsi yksi…

Viikon superleffa Captain Marvel saapui ensi-iltaan jo keskiviikkona. Marvel-studion elokuvauniversumia uskollisesti seuraavien mielestä se oli epätasainen annos lajityypin peruskauraa. Yllättäen supersankareita epäsäännöllisemmin seuraava ja leffajatkumoa ”väärässä” järjestyksessäkin katsonut toimittaja löysi naisvoimailusta eniten ilon aiheita.

Gloria Bell on Sebastián Lelion englanninkielinen uusintafilmatisointi omasta vuoden 2013 Gloria-indiehitistään. Mukaan on saatu laatunäyttelijöitä kuten keskeisimpien osien Julianne Moore ja John Turturro sekä Michael Cera, Jeanne Triplehorn ja Sean Astin heitä tukemassa. Silti uusinta ja erityisesti sen tarpeellisuus hämmensi katsojia. Niille, joille alkuperäinen teos ei ollut tuttu, kuva kuvalta toistettu uusinta kyllä upposi.

Etukäteen ajateltuna Baby Jane tuntui varmalta tapaukselta. Sofi Oksasen romaaniin perustuva, Katja Gauriloffin ohjaama naisten rakkaustarina mielenterveysongelmien varjossa kuulostaa elokuvalta, joka on tehty keräämään ylistystä. Jotenkin siitä tuli muistomerkki aikojen nopealle muuttumiselle. Vain muutaman vuosikymmenen päähän sijoittuvan tarinan siirtäminen käytännössä sellaisenaan nykyaikaan sai sen tuntumaan jo syntyessään aavistuksen vanhentuneelta.

Kuvataiteilijasta ohjaajaksi ryhtyneen Julian Schnabelin filmografia on suppeudessaankin vaikuttava. Van Gogh – Ikuisuuden porteilla on kuitenkin ehdottomasti vaikeimmin lähestyttävä Schnabelin elämäkertaelokuvista. Hän on valinnut oudohkon lähtökohdan kuvittaa romanttisia urbaanilegendoja traagisen taiteilija Vincent Van Goghin elämästä samalla, kun ulkoasu on rosoinen ja ärsyttävyyteen asti häiriinnyttävä. Tämä ei ole mikään sympaattinen Loving Vincent -animaatio – mutta Willem Dafoen Oscar-ehdokkuudella palkittu roolisuoritus on ehdottomasti näkemisen arvoinen!

Aina silloin tällöin jokin elokuva onnistuu jakamaan mielipiteitä Episodin toimituksessa. Harvemmin tulee kuitenkin vastaan koko tähtiskaalan kerääviä tapauksia. Lars von Trierin The House That Jack Built on yksi niistä. Joillekin se oli tylsää rypemistä, jotkut arvostivat sitä mutta pitivät sitä myös itsetarkoituksellisen provosoivana. Osa näki sen rohkeana taideteoksena, jossa omaperäinen auteur on paljaimmillaan, oli kyse sitten neroudesta tai narsismista. Jos on pitänyt von Trierin aikaisemmista elokuvista, varsinkin Antichristista ja Nymphomaniacista, uskaltaa suositella myös Matt Dillonia sarjamurhaajana. Tanskalaisohjaajan tuotantoon tutustumiselle tämä ei välttämättä ole hyvä paikka aloittaa…

 

 

MBJHNISKHLJRJV
Spider-Man: Kohti Hämähäkkiversumia04554,67
The Favourite54454444,29
Lego Elokuva 24444,00
Vice – Vallan oikeat kasvot34444443,86
Kapernaum – Kaaoksen lapset344443,80
Kylmä kosto44343,75
The Mule44343,75
Green Book44443433,71
If Beale Street Could Talk3434443,67
Stan & Ollie33434443,57
Maija Poppasen paluu3343443,50
Aurora34433,50
Beautiful Boy33443,50
Juice44432433,43
Näin koulutat lohikäärmeesi 34333,33
Bumblebee43443233,29
Gloria Bell43333,25
Destroyer33343,25
Captain Marvel333433,20
Burning442243,20
The House That Jack Built4351243,17
Van Gogh – Ikuisuuden porteilla3233433,00
Kaksi kuningatarta3233343,00
Happy Death Day 2U33333,00
Räyhä-Ralf valloittaa Internetin33333,00
Baby Jane333222,60
Alita, Battle Angel233222,40
The Prodigy22222,00
Glass2111,33
Iron Sky: The Coming Race111111,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.