Toimituksen suosikit: Oscar-viikonlopun erikoinen

Oscar-gaalan kunniaksi Episodi koosti Toimituksen suosikit -taulukon, jossa viikonlopun uutuuselokuvien ohella on kaikki Suomessa ensi-iltansa saaneet, missä tahansa kategoriassa ehdolla olevat elokuvat. Toimituksen vuoden parhaaksi valitsema elokuva tosin ei päässyt ehdokkaaksi parhaan elokuvan Oscar-kategoriassa…

Juhlan kunniaksi mukana on muutama nimike, jotka eivät vielä ole ehtineet Suomen ohjelmistoon, mutta jotka edes jotkut toimittajat ovat ehtineet nähdä. Niitä ovat esimerkiksi Kapernaum – kaaoksen lapset ja Van Gogh – ikuisuuden porteilla.

Taulokosta puuttuvat tietysti myös sellaisia elokuvia kuin Roma ja Can You Ever Forgive Me?, jotka eivät Suomessa ole päässeet normaalilevitykseen – ainakaan vielä. Nudge nudge, wink wink…

Varsinaisia uutuusensi-iltoja viikonloppuna ohjelmistoon tulee kolme kappaletta. Burning ja Destroyer ovat kumpikin jännitysdraamoja, mutta niin erilaisia kuin kaksi elokuvaa vain voi olla. Jotenkin ne silti päätyivät tasapisteisiin.

Viikonlopun kolmas uutuus on ruotsalainen lastenfarssi Lasse vs Lasse, mutta sen oli ehtinyt nähdä vasta yksi toimittajista.

MBJHNISKHLMLHMJV
Spider-Man: Kohti hämähäkkiversumia454454,40
The Favourite5454444,33
Raja54544444,29
Cold War55434,25
Hiljainen paikka4543454,17
Isle of Dogs444444444,00
Ihmeperhe 2444434443,88
A Star Is Born444444433,88
If Beale Street Could Talk434443,80
Avengers: Infinity War434434443,75
Kapernaum – kaaoksen lapset34443,75
Shoplifters – perhesalaisuuksia43443,75
Ensimmäisenä Kuussa34543433,71
Ready Player One433443443,63
The Wife343443,60
Vice – Vallan oikeat kasvot34444243,57
Green Book44443333,57
Bohemian Rhapsody244443343,50
Free Solo433,50
Burning442343,40
Destroyer333443,40
BlackKklansman3344243,33
Maija Poppasen paluu33433343,29
Risto Reipas ja Nalle Puh3433333,17
Solo: A Star Wars Story233343333,00
Räyhä-Ralf valloittaa Internetin3333333,00
Kaksi kuningatarta323343,00
Black Panther422423322,75
Van Gogh – ikuisuude porteilla32332,75

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Heli Metsätähti (HM)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut