Toimituksen suosikit: Olipa kerran… lähes täydellinen elokuva

Episodin toimituksella on uusi suosikki! Reilun kahden kuukauden tauon jälkeen uusi tulokas onnistui kiilaamaan itsensä tilastokärkeen ohi ohjelmistossa jo olevien hyvien elokuvien. Jopa siitä huolimatta, että joukossa on ohjaajaa vähemmän arvostava toimittaja!

Viikon neljää uutuutta yhdistää todellisuuspohjaisuus. Jos ei kyse ole dokumentista, niin ainakin elokuva perustuu tositapahtumiin.

Ohuin yhteys on Quentin Tarantinon uutuudessa, laskutavasta riippuen hänen kahdeksannessa, yhdeksännessä tai kymmenennessä elokuvassaan Once Upon a Time… in Hollywood. Se seuraa kahta unelmakaupungissa puurtavaa ammattilaista: Leonardo DiCaprion esittämä Rick Dalton on entinen suosittu tv:n lännensarjan tähti, jonka elokuvaura ei ole lähtenyt toivottuun kiitoon. Hänen tukenaan on stunttinäyttelijä Cliff Booth (Brad Pitt), joka käytännön asioiden pyörittämisen ohella toimii ystävällisenä olkapäänä angsteilevalle tähdelle.

Satunnaisesti kaksikon tie risteää Hollywoodin kuumimman pariskunnan, ohjaaja Roman Polanskin ja tämän näyttelijävaimo Sharon Stonen kanssa – sekä myös unelmakaupungin laitamilla kummittelevien Mansonin opetuslasten kanssa. Koko ajan tullaan lähemmäksi noiden äärilaitojen traagista kohtaamista elokuussa vuonna 1969 Daltonin ja Boothin aavistamatta mitään pahaa ennen kuin on myöhäistä.

Tarantino leikittelee suurella populaarikulttuuritietämyksellään ja rakkaudellaan Hollywoodia kohtaan. Silti – tai siksi – elokuvaa seuraa silloinkin, kun siinä ei tunnu tapahtuvan mitään tai olevaan mitään varsinaista juonta. Mutta jos pitää Tarantinoa ”omahyväisenä itsensä ihailijana”, ei OUaTiH todennäköisesti käännä kelkkaa.

Oletteko kuulleet, että ihminen on käynyt kuussa?! Jos se on vanha uutinen, kannattaa ehkä siltikin katsastaa ajankohtainen dokumentti Apollo 11. Valtavasta materiaalimäärästä se onnistuu kokoamaan jännittävän ja uuttakin tietoa sisältävän katsauksen ihmiskunnan suureen harppaukseen.

Pako muurin takaa kertoo kylmän sodan aikaisen tositarinan. Pari perhettä päättää paeta Itä-Saksasta länteen, mutta tiedustelujärjestö Stasi saa vihiä yrityksestä. Alkaa kilpajuoksu aikaa vastaan, sillä perääntyminen ei enää ole mahdollisuus. Tarina on jännittävä ja ajankuva saksalaisella tehokkuudella toteutettu, mutta aihe olisi kaivannut syventämistä tai laajentamista.

Edellä mainittujen nimikkeiden lisäksi viikonlopun uutuuksiin kuuluu reggae-legendojen musisoinnista kertova Inna de Yard, mutta sen oli ehtinyt nähdä vasta yksi toimittaja. Hänen mielipiteensä voi lukea alla olevista linkeistä uutuuksien arvioihin.

 

MBMHJHNISKHLNTJV
Once Upon a Time... in Hollywood45553554,57
Roma44544,25
Midsommar – Loputon yö545254,20
Apollo 114444,00
Booksmart443544,00
A Star Is Born434444533,88
Rocketman34444443,86
Avengers: Endgame443443443,75
Green Book44444333,71
Aurora344433,60
Yesterday234543,60
Tolkien34343443,57
Bohemian Rhapsody234444343,50
Spider-Man: Far From Home34433,50
Leijonakuningas3343,33
Scary Stories to Tell in the Dark33343,25
John Wick: Chapter 3 – Parabellum434323,20
Aladdin3333433,17
Pako muurin takaa333,00
Tuntematon mestari333333,00
Late Night24333,00
Rivien välissä43323,00
Aatos ja Amine3333,00
Crawl3333,00
Fast & Furious: Hobbs & Shaw3233332,83
Tähtitytöt2332,67
Pokémon Detective Pikachu23223422,57
Puutarhajuhlat322232,40
Angry Birds -elokuva 22222,00
Men in Black: International1222221,83

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Miia Hartikainen (MH)

Toimitusharjoittelija.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.