Toimituksen suosikit: Ovatko tässä vuoden parhaat jatko-osat?

Heinäkuun ensimmäisellä viikolla ensi-iltaan tulee kaksi elokuvaa, jotka kumpikin ovat jatko-osia suhteellisen tuoreille menestystarinoille.

Denis Villeneuve oli jo arvostettu ohjaaja 2010-luvun alkupuoliskolla, mutta kun hän vuoden 2015 Sicarion jälkeen sai peräperää ohjattavakseen sellaiset Oscar-tyrkyt ja niin yleisöjen kuin kriitikoiden arvostamat elokuvat kuin Arrival ja Blade Runner 2049, ei ollut ihme, ettei hänellä enää ollut aikaa Sicarion jatko-osalle.

Kun yleisön silminä miehisen toiminnan keskellä toiminut Emily Blunt jäi myös pois jatkotarinasta, tuntui Sicario 2 jo etukäteen tuhoon tuomitulta. Villeneuven tilalle astui kuitenkin jo aikaisemmin räyhää gansteritoimintaa ohjannut Stefano Sollima. Edellisen osan kyynistä poliittisesti ohjattua väkivaltaa jaelleet Benicio Del Toro ja Josh Brolin – etenkin Del Toro – osoittivat pystyvänsä kannattelemaan elokuvaa harteillaan kahteen pekkaankin.

Niinpä Sicario 2: Soldado, alkuperäiseltä nimeltään Sicario: Day of the Soldado, osoittautui yhdeksi parhaista jatko-osista pitkään aikaan.

Marvel-elokuvien yhteydessä jatko-osan käsite on hämärä, sillä periaatteessa kaikki MCU-elokuvat ovat kytköksissä toisiinsa ja niiden sankareiden tarinat jatkuvat muiden hahmojen nimikkoelokuvissa kuin sarjakuvissa niiden kulta-aikaan, ennen 1990-luvun ahneuden aiheuttamaa tuhoa. Mutta koska Ant-Man and the Wasp jatkaa Ant-Manissa (2015) esiteltyjä teemoja, vaikka onkin suoraa jatkumoa Captain America: Civil Warille (2016), se täyttää jatko-osan kriteerit.

Käytännössä tarina on sama kuin Ant-Manissa, paitsi että nyt kutistamisen ja normaaliin kokoon palauttamisen kanssa leikkimisellä mittasuhdeskaalassa mennään myös suurentamisen suuntaan. Huh tätä mielikuvituksen lentoa!

Rehellisyyden nimissä: Ant-Man and the Wasp on yhtä hauska ja kekseliäs kuin ensimmäinen elokuva. Ongelma vain on, että se ei tunnu enää samalla tavalla raikkaan uudelta. MCU-mittakaavassa se on silti mukava poikkeus, kun ongelmat ovat arkisempia kuin kosmiset maailmankaikkeuden tuhoa hautovat uhat. Ai niin, onhan se jatkoa myös Avengers: Infinity Warin galaktisille tuhotarinoille…

 

MBJHNISKHLHMJV
Lucky54444044,17
Sicario 2: Soldado04404044,00
Isle of Dogs44444444,00
Mitä meistä puhutaan00444444,00
Deadpool 244444343,86
Minä, Simon30444443,83
Hereditary – Pahan perintö40542043,80
Avengers: Infinity War43443443,71
Ready Player One43344443,71
Maija Mehiläinen ja Hunajakisat00440303,67
Ant-Man and the Wasp00344033,50
Tully43443033,50
Tottelemattomuus30343033,20
Jurassic World: Kaatunut valtakunta32443233,00
Solo: A Star Wars Story23334333,00
Petteri Kaniini20430303,00
Jupiterin kuu20403303,00
Ocean's 830333003,00
Kirjallinen piiri perunankuoripaistoksen ystäville00233332,80
A Moment in the Reeds00302332,75
I Feel Pretty20233232,50
Blockers00331232,40
Adrift20203002,33
Kohti valoa20202032,25
Mestarietsivä Sherlock Gnomes00220222,00
Tomb Raider10222221,83
Rakastin Pabloa, vihasin Escobaria10202001,67
Totuus vai tehtävä00102021,67
Terminal10101021,25
Book Club – Väreileviä lukunautintoja10111021,20
Midnight Sun10101101,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Heli Metsätähti (HM)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut