Toimituksen suosikit: Mehiläistyttö päihitti Hollywood-konnattaret

Tämän viikon neljän uutuuden kisassa saatiin yllätysvoittaja!

Vuoden 2014 Maija Mehiläinen -animaatio, joka tuli Suomeen vasta seuraavana syksynä, oli vallan mukava lastenelokuva, mutta se sai meillä vain reilut 5 000 katsojaa. Saa nähdä mitä tapahtuu sen jatko-osalle Maija Mehiläinen ja Hunajakisat, sillä Episodin toimitus ainakin piti siitä vähintään yhtä paljon.

Ocean’s 8 on naisversio Steven Soderberghin Ocean’s-elokuvista 2000-luvun ensimmäiseltä vuosikymmeneltä. Sandra Bullock, Cate Blanchett, Helena Bonham Carter ja Anne Hathaway etunenässä kopla juonii kaikkien aikojen timanttiryöstöä. Niin mukavia kuin keikkaleffat ovatkin, uutuudelta olisi kaivannut enemmän omaperäisyyttä aikaisemman kopioinnin sijaan.

A Moment in the Reeds -elokuvaa voi kutsua on kotimaiseksi esikoisteokseksi, vaikka ohjaaja-käsikirjoittaja Mikko Mäkelä vaikuttaakin Lontoossa ja teki sen ilman elokuvasäätiön tukea. Hän kääntää pienen budjetin edukseen rajaamalla tapahtumapaikan ja hahmojen määrän. Silti homoseksuaalisuuden ja pakolaisuuden teemoja käsittelevä elokuva on ottanut kontolleen niin paljon erilaisia asioita, ettei se saa käsiteltyä niitä kunnolla.

Tosielämän pariskunta Penélope Cruz ja Javier Bardem esittävät tosielämän pariskuntaa, eteläamerikkalaista journalistikaunotarta ja julmaa huumeparonia. Jotenkin moinen yhdistelmä ei kuitenkaan nouse niin ihan kiehtovaksi tarinaksi kuin voisi kuvitella, vaan ”iskevästi” – tosin Loving Pablo -kirjan suomennokselle uskollisesti – nimetty Rakastin Pabloa, vihasin Escobaria jämähtää tyypilliseksi elämäkertaelokuvaksi.

MBNISKHLMLHMJV
The Death of Stalin54454044,33
Lucky54440044,20
Isle of Dogs44444444,00
Hereditary – Pahan perintö45425044,00
Hiljainen paikka05434044,00
Mitä meistä puhutaan04440444,00
Avengers: Infinity War44434443,86
Minä, Simon34444443,86
Deadpool 244443343,71
Ready Player One43443443,71
Maija Mehiläinen ja hunajakisat04400303,67
Tully44433033,50
Jurassic World: Kaatunut valtakunta34433233,14
Ocean's 833333003,00
Solo: A Star Wars Story23343333,00
Jupiterin kuu24033303,00
Petteri Kaniini24300303,00
Kirjallinen piiri perunankuoripaistoksen ystäville02330332,80
A Moment in the Reeds03020332,75
I Feel Pretty22333232,57
Blockers03313232,50
Adrift22030002,33
Mestarietsivä Sherlock Gnomes02200222,00
Tomb Raider12222221,86
Rakastin Pabloa, vihasin Escobaria12020001,67
Totuus vai tehtävä01021021,50
Terminal11012021,40
Book Club – Väreileviä lukunautintoja11110021,20
Midnight Sun11010101,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Heli Metsätähti (HM)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut