Toimituksen suosikit: Kun Harley Quinn vaikuttaa pyhäkoulutytöltä

Teattereiden ohjelmistoon saapuu viikonloppuna vain yksi uusi elokuva, joka sekin saa Episodin toimitukselta yksimielisen tyrmäyksen.

 

Tehtyään kansainvälisen läpimurtonsa Martin Scorsesen vuoden 2013 hitissä The Wolf of Wall Street Margot Robbie on käytännössä tehnyt vain hyviä roolisuorituksia – ainakin mikäli kysytään Episodin toimitukselta. Jopa pienet esiintymiset, kuten The Big Shortin talousluento vaahtokylvyssä, on otettu ilolla vastaan.

Vaughn Steinin esikoispitkänään ohjaama ja käsikirjoittama Terminal ei kuitenkaan ole saanut suitsutusta osakseen. Sitä on pidetty teennäisenä niin ulkoasultaan, tarinaltaan kuin dialogiltaan. Itsenäisen teoksen sijaan se tuntuu kopiolta monesta muusta elokuvasta.

Mutta jälleen: tuottajanakin toiminut Robbie todetaan jälleen elokuvan lunastavaksi tekijäksi. Episodin arvion mukaan hänen Annie-hahmonsa ”saa [Suicide Squadin] Harley Quinnin näyttämään maitotytöltä.” Kaunis mutta katala nainen on elokuvassa objekti, mutta ”tähden omistautuminen hulluun rooliin on ihailtavaa”. Robbie selvästi nauttii ylivedetystä hahmostaan, ja ilman sitä elokuva voisi tuntua vieläkin väsyneemmältä.

 

MBJHNISKHLMLJV
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri55555444,71
The Death of Stalin54445444,29
Lady Bird44453554,29
Lucky54404044,20
Isle of Dogs44444444,00
Hiljainen paikka00543444,00
Mitä meistä puhutaan00404044,00
Deadpool 244404343,83
Minä, Simon30444443,83
Avengers: Infinity War43443443,71
Ready Player One43344343,57
Tully43443333,43
The Post33343343,29
Luolamies04330303,25
Jurassic World: Kaatunut valtakunta02443033,20
Tottelemattomuus30343033,20
Solo: A Star Wars Story23304333,00
Jupiterin kuu20403303,00
Kirjallinen piiri perunankuoripaistoksen ystäville00233032,75
Black Panther42242322,71
Blockers00331332,60
I Feel Pretty20233032,60
Gringo03223202,40
Kohti valoa20202032,25
Hevi reissu02232002,25
Rampage: Iso kohtaa isomman20222222,00
Terminal00101221,50
Totuus vai tehtävä00102121,50
Book Club – väreileviä lukunautintoja10111021,20

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut