Toimituksen suosikit: Luonto tikanpojan puuhun ajaa

Viikonlopun kaksi uutuutta eivät päällisin puolin voisi olla kauempana toisistaan. Silti niissä on selviä yhtäläisyyksiä. Emmekä tarkoita sitä ikärasistisesti.

 

Kesäspektaakkeli Jurassic World: Kaatunut valtakunta lähtee liikkeelle kysymyksestä, ovatko ihmisen henkiin herättäneet, sukupuuttoon jo kerran kuolleet olennot oikeutettuja samaan suojeluun kuin mitkä tahansa uhanalaiset eläimet. Romanttinen komedia Book Club – Väreileviä lukunautintoja kysyy, miksi ikäihmiset – tässä tapauksessa erityisesti naiset – tuntuvat vapaaehtoisesti luopuvan oikeuksistaan aktiiviseen (seksi)elämään tiettyyn ikään saavuttuaan.

Kaatunut valtakunta hukkaa nopeasti filosofisen pohdiskelun punaisen langan, kun ihmisen tyhmyys ja ahneus nostavat valokeilaan kirkuen pakenevia ääliöitä popsivat verenhimoiset hirviöt. Book Club päättää sekin panostaa helppoihin nauruihin ja kyseenalaiseen vanhoilliseen maailmankuvaan kiinnostavampien kysymysten esittämisen sijaan.

Kummallakin olisi siis ollut mahdollisuudet olla vieläkin mielenkiintoisempaa viihdettä, mutta osaavat tekijät – Jurassic Worldissa tunnelman taitava ohjaaja J.A. Bayona ja Book Clubissa veteraaninäyttelijättäret Jane Fonda, Diane Keaton, Mary Steenburgen ja Candice Bergen – sentään pitävät tuotannon nenän pinnan yläpuolella hölmöimmilläänkin.

Siihen yhtäläisyydet sitten loppuvatkin. Episodin toimitus nimittäin antoi armon Jurassic World -temmellykselle, mutta Book Clubille ei oikein ymmärrystä riittänyt.

 

MBJHNIHLMLJV
Lady Bird44453554,29
The Death of Stalin54404044,20
Lucky54404044,20
Hiljainen paikka00543444,00
Isle of Dogs44444444,00
Mitä meistä puhutaan00404044,00
Deadpool 244404343,83
Minä, Simon30444443,83
Avengers: Infinity War43443443,71
Ready Player One43344343,57
Red Sparrow30444333,50
Tully43443333,43
Luolamies04330303,25
Jurassic World: Kaatunut valtakunta02443033,20
Tottelemattomuus30343033,20
Solo: A Star Wars Story23304333,00
Jupiterin kuu20403303,00
Kirjallinen piiri perunankuoripaistoksen ystäville00233032,75
Black Panther42242322,71
I Feel Pretty20233032,60
Blockers00331332,60
Gringo03223202,40
Kohti valoa20202032,25
Rampage: Iso kohtaa isomman20222222,00
Tomb Raider10222221,83
Totuus vai tehtävä00102121,50
Every Day10122001,50
Book Club – Väreileviä lukunautintoja10111021,20
Midnight Sun10101001,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut