Toimituksen suosikit: Tekoverenpunainen viikonloppu

Viikonlopun neljästä uutuudesta yksi syöksyi suoraan Episodin toimituksen suosikkien kärkeen. Lähinnä se johtui siitä, että remasteroidun leffan oli nähnyt vain kaksi nostalgista kauhufania.

Deep Red – Verenpunainen kauhu on italialaisen Dario Argenton vuonna 1975 ilmestynyt murhamysteeri. Aikaisemmin verisiä jännityselokuvia ohjannut kulttisuosikki siirtyi sen myötä kauhuelokuviin, ja jo Deep Redissä on nähtävissä rutkasti slasher- ja gorekauhun elementtejä.

Nyt elokuva saapuu remasteroituna valkokankaille, joille se ei aikoinaan päässyt. Heleä veri on aikansa tekoverta tyypillisimmillään, mutta tärkeintä elokuvassa onkin tyylikkyys, jolla sitä vuodatetaan.

Uusista tuotannoista toimituksen suosiksiksi kipusi klassisten lastenkirjojen kirjoittaja Astrid Lindgrenin nuoruusvuosista kertova Nuori Astrid. Se keskittyy aikaan ennen menestystä kirjailijana ja kertoo aurinkoisia lastenseikkailuja tehneen Lindgrenin vähemmän iloisista ajoista.

Papillon on uudelleenfilmatisointi vuoden 1973 suositusta filmatisoinnista. Se tosiaan kopioi esikuvaansa välillä kuva kuvalta, mutta ei yllä samanlaiseen tunnelmallisuuteen. Tarinan vahvuus kuitenkin kannattelee kertomusta kamaliin oloihin tuomitusta miehestä, jota vankilan ankeus ei lannista.

The Predator pyrkii käynnistämään uusiksi kasariviihteen toimintaklassikon. Shane Black olisi ollut oikea mies sitä tekemään, mutta mitä ilmeisimmin studion väliintulo onnistuu sotkemaan lopputulosta.

Deep Red – Verenpunainen kauhu -traileri:

MBJHNISKHLNTJV
Deep Red – Verenpunainen kauhu555,00
Lucky5444444,17
Raja5454344,17
Deadpool 244444544,14
Isle of Dogs4444444,00
Hereditary – Pahan perintö454243,80
Ihmeperhe 2443443,80
Nuori Astrid43443,75
Whitney44433,75
Avengers: Infinity War43443443,71
Ant-Man and the Wasp3344433,50
Mission: Impossible – Fallout4343433,50
Blackkklansman334423,20
Jurassic World: Kaatunut valtakunta32443333,14
Solo: A Star Wars Story23334333,00
Rannalla333333,00
Mile 2243233,00
Ocean's 833333,00
The Equalizer 23333,00
Megalodon3332332,83
Papillon323332,80
Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja334132,80
The Predator33322,75
The Happytime Murders22432,75
It Came from the Desert32332,75
Lasse-Maijan etsivätoimisto: Ensimmäinen arvoitus34132,75
Nunna2232,33
Hotel Transylvania 3: Monsterit matkalla22222,00
The Spy Who Dumped Me11321,75
The Darkest Minds1211,33

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut