Toimituksen suosikit: Kukaan ei pidä kaikesta

Viikonlopun neljästä ensi-illasta mikään ei saanut toimituksen varauksetonta suosiota. Yksi tosin jakoi vahvasti mielipiteitä.

Jokainen haluaa jotain on italialaisen Paolo Genovesen versio amerikkalaisesta tv-sarjasta The Booth at the End. Sarjan tapaan tapahtumat keskittyvät kahvilan nurkkapöytään, jossa salaperäinen mies täyttää ihmisten toiveita vastapalveluksena näiltä vaatimistaan arveluttavista teoista. Osan toimittajista moraliteetti vakuutti, osa ei päässyt yli sen riisutusta ulkoasusta ja misogynismin rajoilla keikkumisesta.

Denzel Washington tekee pitkä uransa ensimmäisen jatko-osan myöskin tv-sarjaan perustuvan Equalizer-hahmonsa paluun myötä. Hyvän ystävän kohtalo ohjaa vanhenevan oman käden oikeuden jakajan koston tielle ja luita murtuu, vaikka meno onkin aikaisempiaa rauhallisempaa – ja hyvä niin.

Fakiiri joka juuttui vaatekaappiin toi Episodin arvioijalle mieleen Piin elämän komean ulkoasunsa sekä totta ja tarinointia sekoittavan juonenkuljetuksensa ansiosta. Vertailussa Pii vetää kuitenkin pidemmän korren.

Tylyt bänksit tehneelle poikaystävälle kostaminen muuttuu naisenergiakohellukseksi, kun äijä paljastuu vakoojaksi. Harmillisesti The Spy Who Dumped Me -komedian pääosissa nähtävät Kate McKinnon ja Mila Kunis tuntuvat näyttelevän eri elokuvissa.

 

MBJHNISKHLJV
The Death of Stalin54445044,33
Lucky54444044,17
Deadpool 244444444,00
Hereditary – Pahan perintö40542544,00
Isle of Dogs44444044,00
Sicario 2: Soldado04404444,00
Mitä meistä puhutaan00444044,00
Minä, Simon30444043,80
Whitney40443003,75
Avengers: Infinity War43443343,57
Mission: Impossible – Fallout03434433,50
Maria by Callas00443033,50
Ant-Man and the Wasp00344033,50
Jokainen haluaa jotain20404003,33
Tottelemattomuus30343033,20
Blackkklansman32442403,17
Jurassic World: Kaatunut valtakunta32443333,14
The Equalizer 200303303,00
Ocean's 830333003,00
Solo: A Star Wars Story23334232,86
Kiinni jäit!00301042,67
A Moment in the Reeds00302032,67
I Feel Pretty20233032,60
Fakiiri joka juuttui vaatekaappiin00203002,50
Puluboin ja Ponin leffa00231042,50
Mamma Mia! Here We Go Again00032002,50
Adrift20203002,33
Lasse-Maijan etsivätoimisto: Ensimmäinen arvoitus00301032,33
Hotel Transylvania 3: Monsterit matkalla00222002,00
The Spy Who Dumped Me00122001,67
The Darkest Minds00121001,33
Book Club – Väreileviä lukunautintoja10111021,20

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut