Toimituksen suosikit: Uskomattomia tarinoita maailman huipulta

Viikonlopun uutuuselokuvia on vain kaksi: Ridley Scottin rakkaustarinasta tragediaksi muuttuva tositarina muotimaailmasta, sekä fantastisia ulottuvuuksia saava luontodokumentti Suomesta.

Ridley Scottin House of Gucci kestää lähemmäs kolme tuntia, ja käytännössä kaikki sen nähneet Episodin toimittajat – niin siitä enemmän kuin vähemmänkin pitäneet – ottivat kantaa sen pituuteen. Vaikka moni oli sitä mieltä, että elokuva on liian pitkä, oli myös vastakkaisia mielipiteitä. Elokuvasta pitäneet olisivat itse asiassa voineet viipyä sen maailmassa pitempäänkin, jolloin sen monille omalaatuisille hahmoille muotimaailman huipulta olisi voinut antaa enemmän aikaa.

Tunturin tarina kolahti Metsän tarinan ja Järven tarinan lailla sen nähneisiin toimittajiin. Lapin maisemia ja niiden asukkaita esittelevä dokumentti saa uutta tarunomaista ulottuvuutta Peter Franzénin kertojaäänestä. Metsän tarina keräsi teattereissa aikoinaan yli 90 000 katsojaa ja Järvi peräti 190 000. Tunturin tarina ehti piipahtaa teattereissa jo viime vuodenvaihteessa ennen kuin se koronan vuoksi vedettiin takaisin. Tuolloin se ehti saada jo lähemmäs 20 000 katsojaa, ja toivottavasti nyt tulee rutkasti lisää.

 

JHIHNIHLMLJRJV
Tunturin tarina544,50
Isä5444544,33
Nomadland444454,20
Pig4444,00
007 No Time to Die4444433,83
Hytti nro 6444343,80
Last Night in Soho4443343,67
Encanto4253,67
The Last Duel334443,60
Dyyni3443433,50
CODA – kahden maailman välissä44333,50
Copshop43343,50
Yhdessä42443,50
The French Dispatch4333433,33
Guled & Nasra3343,33
House of Gucci33332433,00
Candyman23433,00
King Richard: Williamsien tarina33333,00
Rikinkeltainen taivas32253,00
Ghostbusters: Afterlife3332332,83
Peruna332332,80
Respect32332,75
Eternals232422,60
Omerta 6/12322322,40
Venom: Let There Be Carnage2222332,33
Escape Room: No Way Out2322,33
The Card Counter22142,25
The Comeback Trail22232,25
Maailman ympäri 80 päivässä2222,00
Halloween Kills222211,80
Vuosisadan häät2121,67
Luokkakokous 3 – Sinkkuristeily221121,60

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Ira Hurskainen (IH)

Episodin toimittaja, populaarikulttuurin suurkuluttaja, Supernatural-asiantuntija ja somepersoona.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut