Toimituksen suosikit: Aasialainen maistui piparminttua paremmin

Pari viikonlopun uutuuksista onnistui hurmaamaan Episodin toimituksen – tai ainakin osan. Oikeastaan mikään ei saanut täystyrmäystä. Aww!

Viikon voittaja oli kansainväliseksi ilmiöksi muodostunut romanttinen komedia Crazy Rich Asians. Jotkut julistivat sen jo vuoden romkomiksi – laskekoon sen suositukseksi kuka haluaa. Elokuvassa poikaystävänsä kanssa Singaporeen matkustava nuori nainen saa havaita sulhonsa olevan sikarikkaan änkyräsuvun haviteltua jälkikasvua. Lopun voi arvata, mutta matka sinne kyllä viihdyttää.

Komedioista tunnettu Paul Feig kokeilee Missä on Emily? -elokuvassa kykyjään myös jännärin saralla. Toki meno on kyllä myös huvittavaa, mistä pitää erityisesti huolen eleganttia ja salaperäisesti katoavaa naista esittävän Blake Livelyn ja tätä etsimään ryhtyvää kotiäitiä näyttelevän Anna Kendrickin mainio kemia.

Alias-sarjasta tunnetuksi tullut Jennifer Garner palaa toiminnan pariin Väkivallan vihollinen -elokuvien naisversiossa. Jos vigilante-elokuvat viehättävät, myös Peppermint viihdyttänee. Jos lajityyppi jättää kylmäksi, ei ”naisnäkökulma” todennäköisesti sitä katsojan silmissä pelasta.

 

JHNISKHLMLNTJV
Deadpool 244443544,00
Isle of Dogs4444444,00
Lucky444444,00
Ihmeperhe 24434443,83
Crazy Rich Asians434533,80
Avengers: Infinity War34434443,71
Nuori Astrid3443,67
Ant-Man and the Wasp3443433,50
Maria by Callas44333,50
Mission: Impossible – Fallout3434333,33
Blackkklansman34423,25
Missä on Emily?233443,20
Jurassic World: Kaatunut valtakunta24433333,14
Solo: A Star Wars Story33343333,14
Rannalla333333,00
Mile 2243233,00
Ocean's 833333,00
The Equalizer 23333,00
The Happytime Murders2433,00
Megalodon3323332,83
Papillon323332,80
Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja334132,80
The Predator33322,75
It Came from the Desert32332,75
Mamma Mia! Here We Go Again3232,67
Peppermint22332,50
Nunna22332,50
Hotel Transylvania 3: Monsterit matkalla2222,00
The Spy Who Dumped Me1322,00
The Darkest Minds1211,33

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut