Toimituksen suosikit: DC hakkasi Marvelin

Episodin toimitus ei päässyt yksimielisyyteen: onko Shazam! erittäin hyvä vai ”vain” ihan hyvä. Se päihitti toimituksen tähdissä kuitenkin ohjelmistossa olevan toisen supersankarileffan, Captain Marvelin.

 

DC:n supersankarielokuvaksi harvinaisen valoisa ja hauska Shazam! kertoo teinipojasta, joka saa supervoimat. Sivutuotteena hän muuttuu niitä käyttäessään ulkoisesti aikuiseksi mieheksi. Tästä vedetään mukavaa huumoria, vaikka mukana on myös tummempia sävyjä. Se tuntuu häiritsevän osaa toimituksesta, joka olisi halunnut vieläkin suuremman pesäeron perinteisiin supertarinoihin.

Iranilaisella Jafar Panahilla on sukset pahasti ristissä kotimaansa vanhoillisen valtakoneiston kanssa. Elokuvantekokielloista huolimatta hän on jälleen saanut länsimaihin levitykseen uuden pienen helmen. Kolme naista sijoittuu Iranin karulle maaseudulle ja kertoo sikäläiseen viihdekulttuuriin liittyvän juonen kautta myös naisen asemasta.

Kotimaisessa dokumentissa Vedenneito nuoret tutustuvat suomalaiseen luontoon. ”Salakavalasti”, kuin hauskan koko perheen seikkailun kautta elokuva houkuttaa itse kutakin suuntaamaan ulkoilmaan sisällä kyhjöttämisen sijaan.

Mikään viikon normaalilevitykseen tulevasta neljästä uutuudesta ei ole sinänsä huono, ne vain tuntuvat tällä kertaa uppoavan ohjelmiston laajaan keskikastiin. Stephen Kingin kauhutarinan uusintaversio Uinu, uinu lemmikkini ehtii alussa herättää toiveita jostain hieman erilaisesta pelottelusta, mutta sekin tyytyy sitten puolivälin jälkeen olemaan tyypillinen moderni säikyttely huolimatta tarinaan tehdyistä muutoksista – jotka nekin tietysti joitakin puristeja ärsyttivät.

 

MBJHNISKHLMLJV
The Favourite54454444,29
Lego Elokuva 244444,00
Kapernaum – Kaaoksen lapset3444443,83
If Beale Street Could Talk3434443,67
Sistersin veljekset4444333,67
Luontosinfonia4433,67
Green Book44443333,57
Vice – Vallan oikeat kasvot34444243,57
Shazam!4443333,50
Näin koulutat lohikäärmeesi 343433,50
Stan & Ollie33434343,43
Destroyer333443,40
Kolme naista3343,33
Vedenneito4333,33
The House That Jack Built4353143,33
Juice4443233,33
Miehiä ja poikia4333,33
Burning442243,20
Dumbo333343,20
Gloria Bell343333,20
Us33441433,14
Captain Marvel33333333,00
Happy Death Day 2U333333,00
Oikeuden puolesta333333,00
Räyhä-Ralf valloittaa Internetin333333,00
Uinu, uinu lemmikkini3333322,83
Baby Jane133322,40
Alita, Battle Angel2332222,33
Puutarhajuhlat32222,25
The Prodigy222222,00
Kaikki tietävät22222,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.