Toimituksen suosikit: Pretty Womanin Paluu

Viikonloppuna elokuvateattereiden ohjelmistoon saapuvat Hollywood-diivan paluu, poliittisen vaa’ankielen elämäkerta ja ruotsalainen versio kaikista Garry Marshallin 2010-luvun elokuvista.

1980-luvulla kevyemmässä materiaalissa kuuluisuuteen ja suosioon singahtanut  Julia Roberts tekee huumedraamassa Paluu ehkä katu-uskottavimman roolinsa ikinä. Hän esittää opioidikoukussa olevan pojan (Lucas Hedges) äitiä, joka joutuu sukeltamaan lapsensa todellisuuteen tämän palatessa yllättäen käymään kotona.

Jos Donald Trumpista ei olisi tullut presidenttiä, 85-vuotias Ruth Bader Ginsburg todennäköisesti viettäisi hyvin ansaittuja eläkepäiviä. Nyt hän ei kuitenkaan katso voivansa luopua Yhdysvaltojen korkeimman oikeuden tuomarin elinikäisestä tittelistään. Kevyen pätevä elämäkerta / oikeussalidraama Oikeuden puolesta kertoo millaisen matkan Ginsburg – ja koko amerikkalainen yhteiskunta – on kulkenut.

Yksi Julia Robertsin isoimmista hiteistä on Garry Marshallin ohjaama Pretty Woman. Ilmeisesti kiitollisuudesta hän on suostunut myös miehen viime aikojen kamaliin, juhlapyhien ympärille rakennettuihin ihmissuhdesykkeröihin. Niissä näennäisesti tuntemattomien ihmisten elämät nivoutuvat toisiinsa. Onnen kukkuloilla on aiheen ruotsalainen variaatio, eikä se onnistu yhtään sen paremmin.

 

MBNISKHLMLJRJV
The Favourite54544444,29
Lego Elokuva 244444,00
Kapernaum – kaaoksen lapset344443,80
Kylmä kosto44343,75
If Beale Street Could Talk3344443,67
The Mule4343,67
Paluu344433,60
Green Book44433433,57
Stan & Ollie34343443,57
Vice – Vallan oikeat kasvot34442443,57
Aurora34433,50
Näin koulutat lohikäärmeesi 343433,50
Maija Poppasen paluu33433443,43
Beautiful Boy334433,40
Destroyer333443,40
Burning4422443,33
Juice4432433,33
Gloria Bell43333,25
Minä, Kusama43333,25
Captain Marvel333433,20
The House That Jack Built451243,20
Oikeuden puolesta333333,00
Kaksi kuningatarta32333343,00
Van Gogh – ikuisuuden porteilla3233433,00
Happy Death Day 2U333333,00
Alita, Battle Angel2332222,33
Baby Jane133222,20
The Prodigy222222,00
Onnen kukkuloilla211,50
Glass2111,33

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut