Toimituksen suosikit: Enkelit lankeavat ja kuolleet nousevat – olit valmis tai et

Mikään Episodin toimituksen näkemistä neljästä viikonlopun uutuudesta ei säväyttänyt samalla tavalla kuin edellisellä viikolla kävi. Ei, vaikka suurimmassa osassa oli tarjolla veristä väkivaltaa ja sillä vitsailua. Voiton vei rauhallisempi mutta eri tavalla rankka mielikuvitusleikki.

Suomeen asettunut bulgarialainen elokuvantekijä Tonislav Hristov on tehnyt useita kevyen ja vakavan välillä tasapainoilevaa dokumenttia kommunikoinnin ja kontaktin vaikeudesta. Veeran maaginen elämä tuntuu selvältä jatkolta filmografiaan, mutta tällä kertaa keskiössä on nuori nainen, toisin kuin monissa Hristovin muissa elokuvissa. Veera yrittää menneisyyden traumoista huolimatta pitää kasassa itseään ja perhettään, erityisesti kehitysvammaista veljeään. Terapiakeinonaan hänellä on live-roolipelaaminen.

Ready or Not on höpöinen kauhukomedia, jossa outoon miljonääriperheeseen naitu nuori nainen joutuu veriseen initaatioriittiin. Hienoisista onnahduksista huolimatta verisen väkivallan ja hauskuuden yhdistäminen onnistuu yllättävän raikkaasti.

Samaa ei voi sanoa Gerard Butlerin esittämän Mike Banning -agentin kolmannesta seikkailusta. Angel Has Fallenissa presidentin henkivartija joutuu itse takaa-ajetuksi, vaikka on pelastanut valtion päämiehen jo kahdesti aikaisemmin. Sarjan fanit nauttinevat eniten saumoistaan nitkahtelevasta toiminnasta, joka muiden silmissä saattaa näyttää halvalta jäänteeltä 1990-luvun äijäilystä.

Ehkä yllättäen huonoimmin toden ja fantasian yhdistämisessä pärjäsi kulttiohjaaja Jim Jarmusch. The Dead Don’t Die on tekijälleen tyypillistä rentoa tekemistä täynnä tuttuja kasvoja, mutta George A. Romeron Elävien kuolleiden yö -kunnianosoitukseksi tarkoitettu zombilätistely raivostuttaa välinpitämättömällä ja jopa pilkallisella suhtautumisellaan elokuvallisen taian luomiseen ja kauhufantasian katsojan haluun tukahduttaa epäuskonsa.

Edellä mainittujen nimikkeiden ohella Kino Engelin kesäkino-ohjelmistoon tuli englanninkielinen dokumentti argentiinalaisesta tangomaestrosta Astor Piazzollasta: Piazzolla – The Years of the Shark. Valitettavasti sitä ei ehditty katsastaa taulukkoon.

 

MBMHJHNIHLMLJV
Once Upon a Time... in Hollywood4555354,50
Roma44544,25
Midsommar – Loputon yö4545254,17
Booksmart443544,00
Apollo 1144444,00
Avengers: Endgame44343543,86
Rocketman3444343,67
Hotel Mumbai244443,60
Leijonakuningas3343,33
Scary Stories in the Dark33343,25
Spider-Man: Far From Home34333,25
John Wick: Chapter 3 – Parabellum434233,20
Yesterday234343,20
Veeran maaginen elämä2433,00
Ready or Not3333,00
Aladdin333333,00
Late Night243333,00
Crawl33333,00
Annabelle Comes Home33333,00
Aatos ja Amine3333,00
Lemmikkien salainen elämä 2233332,80
Child's Play23332,75
Fast & Furious: Hobbs & Shaw3233232,67
Angel Has Fallen23232,50
The Dead Don't Die2222332,33
Pokémon Detective Pikachu2322322,33
Tähtitytöt123 32,25
Claire Darlingin viimeiset hullutukset2222,00
Men in Black: International1222221,83
Angry Birds -elokuva 21221,67

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Miia Hartikainen (MH)

Toimitusharjoittelija.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.