Toimituksen suosikit: Hyvien poikien kärsimys ja kunnia

Luvassa taidetta ja törkyä! Sinänsä mielenkiintoista, että Pedro Almodóvarin art house -elokuva sisältää ohjaajalle tyypillisesti myös shokkiarvoja, kun taas pikkupoikien pornoseikkailu pitää sisällään lämpimän ja sympaattisen kasvutarinan.

Kärsimys ja kunnia kertoo kipulääke- ja päihderiippuvaisesta elokuvaohjaajasta, joka pyrkii kohtaamaan menneisyytensä. Moni on nähnyt elokuvan Pedro Almodóvarin omaelämäkerrallisena tunnustuksena ja anteeksipyyntönä, jopa testamenttina. Onhan hänellä ovet uran aikana paukkuneet monen yhteistyökumppanin kanssa, mukaan lukien Kärsimys ja kunnia -elokuvan pääosassa nähtävän Antonio Banderasin kanssa.

Tekijät itse ovat sen kieltäneet, mutta oli miten oli, kyseessä on taattua, joskin ehkä tavallista seesteisempää taidetta Almodóvarin ystäville.

Kolme kuudesluokkalaista poikaa päättää ottaa selvää, mistä suutelemisessa on kyse. Siitä seuraa seikkailu, joka sisältää koulusta lintsaamista, pornoa, kalliita elektronisia laitteita, huumeita, ruumiinvammoja ja seksileluja. Kaiken härskiyden ja kohelluksen keskellä Good Boys on yllättäen myös hyvin lämmin ja sympaattinen kasvutarina, joka onnistuu sanomaan jotain positiivista.

 

MBMHJHNIHLMLJV
Once Upon a Time... in Hollywood4555354,50
Roma44544,25
Midsommar – Loputon yö4545254,17
Booksmart443544,00
Apollo1144444,00
Avengers: Endgame44343543,86
Kärsimys ja kunnia4444343,83
Good Boys444343,80
Rocketman3444343,67
Hotel Mumbai244443,60
Tolkien3433343,33
Leijonakuningas3343,33
Scary Stories to Tell in the Dark33343,25
Spider-Man: Far From Home34333,25
Ready or Not333433,20
John Wick: Chapter 3 – Parabellum434233,20
Yesterday234343,20
Aladdin333333,00
Late Night243333,00
Crawl33333,00
Tuntematon mestari33333,00
Veeran maaginen elämä2433,00
Child's Play23332,75
Fast & Furious: Hobbs & Shaw3233232,67
Angel Has Fallen23232,50
The Dead Don't Die2222332,33
Pokémon Detective Pikachu2322322,33
Tähtitytöt12332,25
Men in Black: International1222221,83
Angry Birds -elokuva 21221,67

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Miia Hartikainen (MH)

Toimitusharjoittelija.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut