Toimituksen suosikit: Ongelmaukkeja ja -nuoria

Isotkaan elokuvat eivät viime viikkoina ole saaneet suomalaisia ryntäämään joukolla elokuviin. Miten mahtaa käydä, kun ohjelmistoon tulee neljä jo lähtökohtaisesti pienemmän ja rajoitetumman katsojakunnan herkuksi katsottavaa ensi-iltaa?

Viikonlopun uutuuksista toimituksen suosikiksi nousi rajatun valkokangaslevityksen ennen Netflix-ensi-iltaansa saava The Irishman. Kolme ja puolituntinen Martin Scorsesen gangsterieepos ei ollut läheskään niin uuvuttava kokemus kuin toimitus etukäteen uumoili. Suorastaan päinvastoin, sitä jäätiin kaipaamaan lisää. Tosin nuoremman väen se vaivutti jossain vaiheissa unten maille…

Yliaktiivisesta pikkutytöstä kertova System Crasher ei ole mikään koko perheen hyvän mielen tyttöenergialeffa. Kaukana siitä. Se kertoo Bennistä (upea Helena Zengel), joka ”rikkoo systeemiä”, koska vihanhallintaongelmaiselle pikkutytölle ei järjestelmässä löydy paikkaa, ennen kuin hän tulee teini-ikäiseksi ja voidaan sulkea laitokseen tai heittää kadulle. Ankarasta aiheesta huolimatta elokuva on tärkeää katsottavaa.

Ruotsalaisjännärin tapahtumat siirrettiin New Yorkin puolalaiseen alamaailmaan. Pääosaan sentään jäi ruotsalaisnäyttelijä Joel Kinnaman. Kolme sekuntia -jännärissä hän esittää ilmiantajaa, joka lupautuu soluttautumistehtävään vankilaan – ja huomaa olevansa oman onnensa nojassa.

Corgi – Kuningattaren koiranpentu on belgialaisanimaatio, joka kertoo Englannin kuningattaren uudesta lemmikkikoirasta. Trumpien epäonnisen valtiovierailun jälkeen hauveli joutuu kaduille opettelemaan ihmisiksi elämistä. ”Yksi vuoden huonoimmista”, kehui Episodin toimittaja animaatiota, joka ei onnistu hyödyntämään potentiaaliaan.

 

MBJHNIHLMLNTJV
Joker55552554,57
The Irishman555344,40
The Lighthouse545444,40
System Crasher3544,00
Ad Astra3444544,00
Toy Story 44444444,00
Koirat eivät käytä housuja445344,00
Late Lammas -elokuva: Farmageddon543343,80
And Then We Danced43443,75
Hustlers – Korkojen kera44343,75
Judy34443,75
Kiitos tilauksestasi34343,50
Le Mans 66 - Täydellä teholla44333,50
Zombieland: Double Tap33333443,29
Kultainen hansikas24433,25
Midway43243,25
Doctor Sleep242353,20
Se: Toinen luku3334423,17
Blinded by the Light33333,00
Jumalan armosta24333,00
Missä olet, Bernadette2433,00
Perhe Addams32332,75
Kolme sekuntia3232,67
Maleficent 2: Pahan valtiatar231432,60
Rambo V: Last Blood221311,80
Angry Birds -elokuva 212221,75
Gemini Man11231,75
Corgi – kuningattaren koiranpentu211,50
Last Christmas11221,50
Fingerpori2111,33

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut