Toimituksen suosikit: Vanha joukko koolla taas

Moni jo pitkään ohjelmistossa pyörinyt elokuva poistuu teattereista, mutta tilalle on tulossa vain kaksi uutuutta. Ne ovatkin sitten omalla tavallaan sitäkin isompia tapauksia.

Downton Abbey oli ja on valtavan suosittu sarja. Sen ystävät ovatkin tehneet sarjaan perustuvasta elokuvasta yhden lähiaikojen odotetuimmista nimikkeistä.

Elokuva jatkaa noin puolitoista vuotta sarjan päätösjakson tapahtumista. Aateliskartano on saamassa kuninkaallisia vieraita, mistä syntyy kuhinaa niin isäntä- kuin palvelusväen keskuudessa. Itsenäinen tarina toimii ilman tuntemusta sarjastakin, mutta valtava henkilö- ja juoniaihiomäärä on silti haaste. Sarjan ystävät kuvailevat elokuvan menoa aavistuksen komediallisemmaksi.

Olen suomalainen kertoo Kari Tapion tarinan, ja on taatusti iso hitti. Elokuvana se ei kuitenkaan pahemmin poikkea muista suomalaisten renttutähtien sankaritarinoista, joita Aleksi Mäkelä on aikaisemminkin tehnyt oman osansa. Tai siis, juuri sen takiahan siitä taatusti tuleekin iso hitti.

 

MHJHNIHLMLJRJV
Once Upon a Time... in Hollywood5553454,50
Midsommar – Loputon yö5452554,33
Roma45444,25
Toy Story 45444444,17
Kärsimys ja kunnia4443544,00
Rocketman4443544,00
Olen kuka haluat44444,00
Apollo 114444,00
Avengers: Endgame43435443,86
Downton Abbey434443,80
Good Boys444343,80
Spider-Man: Far From Home443433,60
Yesterday343443,60
Leijonakuningas33343,25
Scary Stories to Tell in the Dark33343,25
Late Night433333,20
Ready or Not333433,20
Tuntematon mestari333433,20
Se: Toinen luku43334323,14
Aladdin33333,00
Crawl33333,00
John Wick: Chapter 3 – Parabellum34233,00
Lemmikkien salainen elämä 233333,00
Van Gogh – ikuisuuden porteilla23433,00
Tähtitytöt2332,67
Fast & Furious: Hobbs & Shaw233232,60
The Dead Don't Die32223332,57
Angel Has Fallen23232,50
Olen suomalainen222312,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Miia Hartikainen (MH)

Toimitusharjoittelija.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut