Toimituksen suosikit: Enemmän ja vähemmän odotettuja jatko-osia

Viikonlopun kolmesta uutuuselokuvasta kaksi on jatko-osia. Toista ei kukaan oikeastaan pitänyt tarpeellisena, toista on odotettu kuin kuuta nousevaa. Vaan kuinka niille kävikään Episodin toimituksen suosikkitaulukossa?

Vuoden 2010 Toy Story 3 toi rakastetun animaatiosarjan niin tyhjentävään päätökseen, että uutinen jatko-osasta aiheutti lähinnä käsi/naama-reaktioita. Toy Story 4 osoittautui kuitenkin ihastuttavaksi tulokkaaksi, joka sekä jatkaa lelusankareiden tarinaa että tuo niille uudenlaista päätöstä.

Olen kuka haluat on kiehtova ranskalaisdraama, josta on vaikea sanoa, onko se lintu vai kala. Totuus, valhe ja fantasia sekoittuvat kuin Internetissä vain voi. Yksi paha epäuskottavuus siinä kuitenkin on: kuka ihme haluaisi jättää Juliette Binochen?!

Andy Muschiettin ensimmäinen osa Stephen Kingin kauhujärkäleestä oli iso hitti vuonna 2017, ja sai odottamaan jatkoa vesi kielellä. Osa kuitenkin pettyi Se: Toinen luku -leffan nähtyään, koska se ei tavoittanut ensimmäisen luvun tunnelmaa. Vähemmän muutosvastarintaiset kuitenkin nauttivat siitäkin.

 

MBMHNIHLMLNTJV
Once Upon a Time... in Hollywood4553554,50
Midsommar – Loputon yö4552554,33
Toy Story 445444444,14
Avengers: Endgame44435444,00
Apollo 11444444,00
Roma4444,00
Kärsimys ja kunnia444343,80
Good Boys4443343,67
Rocketman3443443,67
Olen kuka haluat244443,60
Yesterday2343543,50
Spider-Man: Far From Home343433,40
Se: Toinen luku4334423,33
Leijonakuningas3343,33
John Wick: Chapter 3 – Parabellum44233,25
Scary Stories to Tell in the Dark33343,25
Ready of Not333433,20
Aladdin3333433,17
Late Night243333,00
Annabelle Comes Home33333,00
Veeran maaginen elämä2433,00
Lemmikkien salainen elämä 22333332,83
Child's Play23332,75
Fast & Furious: Hobbs & Shaw32332332,71
The Dead Don't Die23223332,57
Angel Has Fallen23232,50
Crawl33332,40
Tähtitytöt12332,25
Men in Black: International1222221,83
Angry Birds -elokuva 212221,75

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Miia Hartikainen (MH)

Toimitusharjoittelija.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut