DC Studiosin toimitusjohtaja James Gunn kirjoitti Threadsiin kommentin koskien Matt Reevesin The Batman II -elokuvan julkaisun myöhäistämistä.
Alunperin elokuvan oli määrä saada ensi-iltansa lokakuun 2. päivä 2026, mutta uusi ensi-iltapäivä on vasta vuotta myöhemmin, 1. lokakuuta 2027.
”Ainoa syy viiveelle on se, ettei kokonaista käsikirjoitusta ole (ne teistä, jotka seuraavat minua täällä luultavasti tietävät sen jo). Matt on sitoutunut tekemään parhaan elokuvan, jonka voi, eikä kukaan voi täsmällisesti arvioida kuinka kauan käsikirjoituksen kirjoittaminen vie”, Gunn kirjoittaa.
”Kun käsikirjoitus on valmis, esituotanto, kuvaukset ja jälkituotanto vie noin kaksi vuotta isojen elokuvien kohdalla.”