Toimituksen suosikit: Jotain Rajaa, kun kauhu ei pelota eikä komedia naurata

Viikonloppuna teattereissa nähdään peräti kuusi uutta elokuvaa. Kohtaamisessa Episodin toimituksen kanssa niille kävi kuin Kultakutrin kolmelle karhulle: ne jaettiin tasan vähän, keskinkertaisesti ja paljon tähtiä saaneisiin.

Uutuuksien kärjessä komeilivat suomalaiset tuotannot. Ok, Raja on ruotsalainen elokuva, mutta siinä nähdään Eero Milonoff. Ja millaisessa roolissa! Erilaisen (aikuisten oikeesti) rakkaustarinan kertova elokuva palkittiin Cannesissakin.

Tyhjiö on Aleksi Salmenperän uusin ihmissuhdekiemura, joka sisältää ohjaajalle tyypillistä kuivahkoa mustaa huumoria. Laura Birn ja Tommi Korpela loistavat taiteilijapariskuntana, joka uhkaa tukahtua omiin luoviin angsteihin käpertymisiinsä.

Mary ja noidankukka -animaation juuret ovat legendaarisessa Ghibli-studiossa, mutta ei saavuta sen klassikkojen tasoa. Siinä on kuitenkin harrypottermaista seikkailullisuutta ja mielikuvituksen juhlaa, joka tekee noitamaailmaan eksyvän tytön tarinan seuraamisesta hauskempaa kuin ehkä pitäisikään.

Maryn seuraksi keskikastiin pääsi dokumentti Waiting for Barcelona, joka kertoo espanjalaiskaupungin kaduilla kärvistelevästä maahanmuuttajasta. Se kertoo yhden hahmon kautta yleismaailmallisemmasta ongelmasta, mutta onko kyseinen henkilö paras mannekiini asialle jääköön kunkin katsojan päätettäväksi.

Kaksi viimeistä viikon uutuuksista edustaa kumpikin lajityyppinsä rappiota. Johnny English iskee jälleen on kolmas Rowan Atkinsonin agenttiparodiasarjan elokuva, josta on turha etsiä mehevää brittihuumoria. Parasta mitä siitä on sanottu, on että se ”on ainakin parempi kuin eka osa”.

Halloween on kauhuelokuvien aikaa. Silloin menestyvät halvallakin tehdyt pelottelut. Valitettavasti Hell Fest laskee sen varaan, ettei muuta tarvitakaan. Tylsien nuorten päähenkilöiden tylsä läppä tylsän kauhufestivaalin sokkeloissa pistää heidät tylsän murhaajan tähtäimeen. Tähän pettyvät nekin, joiden mielestä kauhuelokuvaksi riittää vain sarja äkkisäikytyksiä.

 

MBNISKHLJRNTJV
The Death of Stalin5445444,33
Raja554344,20
Tyhjiö4544444,17
Isle of Dogs4444444,00
Avengers: Infinity War4443443,83
Ihmeperhe 2443443,80
Crazy Rich Asians43533,75
Nuori Astrid43443,75
Mission: Impossible – Fallout4434433,67
Blackkklansman344253,60
Ant-Man and the Wasp3344433,50
The Post3343443,50
Maria by Callas443333,40
Mary ja noidankukka3343,33
Jurassic World: Kaatunut valtakunta3443333,33
Missä on Emily?23443,25
Solo: A Star Wars Story23344333,14
Waiting for Barcelona243,00
Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja341433,00
Rannalla333333,00
Mile 2243233,00
The Equalizer 23333,00
Megalodon3332332,83
Mamma Mia! Here We Go Again23242,75
Papillon23332,75
The Predator33322,75
Suomen hauskin mies123432,60
Peppermint222332,40
Johnny English iskee jälleen11131,50
Hell Fest11111,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Jesse Raatikainen (JR)

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Vastaamalla näet muiden vastaukset.