Toimituksen suosikit: Millä on viisi jalkaa ja vilkas mielikuvitus?

Avengersin vielä jyrätessä teattereissa viikonlopuksi saapuu ”vain” kolme uutta elokuvaa. Yksi onkin sitä mielenkiintoisempi. Lisäksi yksi niistä osoittaa, että aina kannattaa toivoa!

Viikonlopun suomalaisittain kiinnostavin ensi-ilta on Dome Karukosken Tolkien. Hobitti– ja Taru sormusten herrasta -kirjat kirjoittaneesta J.R.R. Tolkienista kertova draama saa samaan aikaan ensi-iltansa kirjailijan kotimaassa Isossa-Britanniassa. Yhdysvalloissa se avaa ensi viikolla. Oli vastaanotto maailmalla sitten millainen hyvänsä, ainakin Episodin toimituksen mielestä kyseessä on onnistunut elokuva.

Ranskalaisanimaatio Vili ja monsteriplaneetta ei ehkä nouse amerikkalaisten serkkujensa tasolle – tai saavuta niiden pinnan alaisia tasoja. Se on kuitenkin värikäs ja vauhdikas pienen pojan selviytymisseikkailu, joka todennäköisesti viehättää perheen pienimpiä katsojia.

Viikonlopun kolmas uutuus on nuorisolle suunnattu nyyhkydraama Five Feet Apart. Levittäjän mukaan se tulee teattereihin yleisön toiveesta, sillä ”elokuvan ei alun perin ollut määrä tulla tarjolle elokuvateattereiden ohjelmistoon Suomessa, mutta katsojilta saadun runsaan palautteen ansiosta päätimme antaa elokuvateattereille mahdollisuuden näyttää elokuvaa 3.5. alkaen”.

Tästä johtuen elokuvasta ei järjestetty lehdistönäytöksiä. Yksi Episodin toimittajista oli kuitenkin ehtinyt nähdä Five Feet Apart -uutuuden ennen sen Suomen ensi-iltaa. Hän antoi sille kolme tähteä, arvion (kuten muidenkin edellä mainittujen leffojen arviot) voi lukea alla olevien linkkien kautta.

 

MBJHNISKHLJRJV
The Favourite54454444,29
Under the Silver Lake4444,00
Vice – Vallan oikeat kasvot34444443,86
Sistersin veljekset444433,80
Kylmä kosto44343,75
Avengers: Endgame43443443,71
Green Book44443433,71
If Beale Street Could Talk3434443,67
Tolkien34343443,57
Stan & Ollie33434443,57
Shazam!3444333,50
Vedenneito4333,33
Burning442243,20
Dumbo333343,20
Minisankarit 2 – Matkalla maailman ääriin333343,20
Captain Marvel33333433,14
The House That Jack Built43531243,14
Us33441433,14
Van Gogh – ikuisuuden porteilla3233433,00
Oikeuden puolesta333333,00
Rivien välissä43323,00
Amundsen3333,00
Hellboy2242342,83
Teen Spirit2332,67
Uinu, uinu lemmikkini323322,60
Vili ja monsteriplaneetta232,50
Red Joan222422,40
Baby Jane1333222,33
Itkevän naisen kirous222222,00
After11211,25

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut