Toimituksen suosikit: Outoja matkoja pääsiäisen alla

Pääsiäisviikolla ohjelmistoon saapuu puolen tusinaa uutta elokuvaa. Ja jälleen kerran Episodin toimitus osoitti nuivan luonteensa.

Under the Silver Lake on It Follows -kauhuhitin ohjaajan uusi elokuva, jossa nuori mies joutuu kuumehoureisen oloiselle matkalle Los Angelesin kulissien takaisiin salaliittoihin. Elokuva on lievästi sanottuna jakanut mielipiteitä, mutta Episodin porukan se onnistui suurimmalta osin vakuuttamaan.

Oikeaan maailmaan ilmeikkäitä, animoituja pikkuötökäitä yhdistävä Minisankarit 2 – Matkalla maailman ääriin on piristävä poikkeus täyteen populaarikulttuuriviitteitä ahdettujen tietokoneseikkailujen joukossa. Sen hyönteispäähenkilöt pystyvät kommunikoimaan piipityksin ja surinoin ilman dialogia.

Rivien välissä on tyypillinen ranskalainen ihmissuhdesykerö, johon on liitetty terävääkin pohdintaa digitalisaation vaikutuksesta kulttuurialaan.

Pääsiäiseksi ohjelmistoon tulee peräti kaksi ranskalaista alkuperää olevaa animaatioseikkailua, mikä tuskin parantaa kummankaan asemia. Toivottavasti katsojia silti riittää, sillä Asterix ja taikajuoman salaisuus tavoittaa paikoin sarjakuvien tunnelmaa, vaikka alkuperäistarinaan perustuukin.

Brittien sotasalaisuuksia paljastaneesta kertovan Red Joan -elokuvan suurin rikos on, että siinä on liian vähän Judi Denchiä.

Episodin toimituksessa varauduttiin siihen, että Itkevän naisen kirous on kaavamainen lisäys Kirottu-kauhuelokuvauniversumiin. Olimme varautuneet siihenkin, että jännityksen sijaan se rakentaisi äkkipelästysten varaan. Yllätyimme, kun silti ehdimme kyllästyä kaavamaiseen äkkisäikyttelymörköön.

 

MBNISKHLMLJRJV
The Favourite54544444,29
Kylmä kosto44343,75
If Beale Street Could Talk3344443,67
Paluu344433,60
Sistersin veljekset444333,60
Green Book44433433,57
Stan & Ollie34343443,57
Vice – Vallan oikeat kasvot34442443,57
Under the Silver Lake44243,50
Burning4422443,33
Juice4432433,33
Shazam!3443333,33
Miehiä ja poikia4333,33
Us34414433,29
Dumbo33343,25
Minisankarit 2 – Matkalla maailman ääriin333343,20
Captain Marvel33333433,14
Rivien välissä43323,00
Asterix ja taikajuoman salaisuus333,00
The House That Jack Built45312243,00
Van Gogh – ikuisuuden porteilla3233433,00
Hellboy2423242,83
Britt-Marie kävi täällä3232,67
Uinu, uinu lemmikkini233322,60
Red Joan22422,50
Alita, Battle Angel2332222,33
Ihmeiden puisto2232,33
Baby Jane133222,20
Itkevän naisen kirous22222,00
The Prodigy222222,00
Glass21211,50
After1211,33

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut