Toimituksen suosikit: Nuorten ja vanhojen ongelmat

1950-luvun New Yorkin teinijengiläisistä tämän päivän menestyspaineiden alla pakertaviin kiinalaisnuoriin. Siinä välissä joukko italialaisia pappoja yrittää ylläpitää katoavaa kansanperinnettä aina, kun vaimon silmä välttää.

Episodin toimituksen suosikiksi viikon uutuuksista nousi kiinalainen elokuva, vaikka kaikki sen nähneet toimittajat tunnustivat ennakko-odotusten olleen melko alhaalla. Better Days kertoo kokonaisten perheiden tulevaisuuden määritteleviin pääsykokeisiin valmistautuvasta yksinäisestä tytöstä, joka joutuu koulukiusaajien silmätikuksi. Opiskelurauhan toivossa hän värvää avukseen toisen ulkopuolisen, omilleen jätetyn nuorisorikollisen.

Vaikka kiinalaisnuorten ahdinko tuntuu äärimmäiseltä, se oli kuitenkin yleismaailmallisesti samastuttavaa. Pääosien esittäjät uppoutuvat rooleihinsa niin, että heidän puolestaan ei voi olla jännittämättä ja liikuttumatta.

Periaatteessa Becoming Cousteau on suoratoistopalvelu Disney Plussan sisältöä, mutta koska se piipahtaa valkokankaallakin, huomioikaamme se täälläkin. Ja komealtahan dokumentti kuuluisasta merien tutkijasta näyttää.

Piemonten tryffelinmetsästäjät kilpailee viime viikolla ensi-iltaan tulleen Tunturin tarinan kanssa vuoden sympaattisimman dokumentin tittelistä. Italialaisukkelit yhtä homssuisine koirineen nuohoavat kauniita metsärinteitä etsimässä harrastusmielessä sieniä, joista maailmalla maksetaan tonneja kilolta.

Viihde-elokuvan guru Steven Spielberg teki uuden version rakastamastaan West Side Story -musikaalista. Hän ei uusinut vuoden 1961 elokuvaa, vaan käytti lähdemateriaalina senkin taustalla ollutta vuoden 1957 teatterimusikaalia. Joitakin muutoksia matkaan on tullut, mutta klassiset kappaleet ovat tallella, ja koreografioissa on modernia lennokkuutta vanhaa kunnioittaen.

Vain yksi Episodin toimittaja ehti nähdä ruotsalaisen jouluelokuvan Tarina Karl-Bertil Jonssonin jouluaatosta. Se on tyypillisen ruotsalaista ammattitaitoista työtä, joka toimii keskiössä olevan sympaattisen, jalomielisyydessään ehkä naiivin mutta aina hyväsydämisen nimihahmonsa ansiosta. Episodi antoi sille kolme tähteä.

 

MBJHNIHLMLJRJV
Isä55444544,43
Better Days4444,00
Becoming Cousteau444,00
Sound of Metal4453444,00
Pig4444,00
Hytti nro 64444343,83
Piemonten tryffelinmetsästäjät44433,75
The Last Duel34443,75
Yhdessä34443,75
Last Night in Soho4443343,67
Encanto4253,67
West Side Story433443,60
Dyyni3434433,50
Copshop43343,50
007 No Time to Die14443433,29
The French Dispatch34333433,29
CODA – kahden maailman välissä34333,25
Guled & Nasra33343,25
House of Gucci3332433,00
Candyman23433,00
King Richard: Williamsien tarina33333,00
Rikinkeltainen taivas32253,00
Ghostbusters: Afterlife332332,80
Peruna32332,75
Eternals22422,50
Omerta 6/12322322,40
Venom: Let There Be Carnage222332,40
Escape Room: No Way Out2322,33
The Card Counter22142,25
The Comeback Trail22232,25
Halloween Kills322212,00
Vuosisadan häät2121,67
Luokkakokous 3 – Sinkkuristeily221121,60

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut